Ulgi dla seniorów po 70. roku życia. Za niektóre usługi nie zapłacą w tym roku ani grosza

Nie każdy senior wie, że po ukończeniu 70. roku życia przysługują mu zniżki i ulgi, które mogą znacznie podreperować domowy budżet. W czasach rosnących cen na sklepowych półkach i drogich leków może to być sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Na co mogą liczyć seniorzy?

Inflacja, wysokie ceny w sklepach oraz aptekach i niepewna przyszłość zachęcają wielu Polaków, a zwłaszcza seniorów do oszczędzania. Nie każdy emeryt wie, że po ukończeniu 70. roku życia przysługuje mu wiele ulg i zniżek, a korzystanie z nich może pomóc wesprzeć domowy budżet. Oto, na co mogą liczyć osoby starsze w tym roku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"

Ulgi dla seniorów po 70 roku życia. Darmowy paszport

Choć wiele osób zdaje sobie sprawę, że niektóre grupy obywateli mogą otrzymać paszport z 50% zniżką za wyrobienie dokumentu, nie każdy wie, że po ukończeniu 70. roku życia usługa ta jest w pełni darmowa. Oprócz tego nie pobiera się też opłat od:

  • osób przebywających w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystających z pomocy społecznej w formie stałych zasiłków, jeżeli wyjazd za granicę następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji;
  • żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych;
  • osób, które złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu technicznej wady dokumentu lub błędnej personalizacji.

Ulgowe przejazdy koleją i darmowy transport miejski. Jak z nich skorzystać?

Seniorzy mają szansę skorzystania dwa razy w roku z 37% ulgi na przejazd 2 klasą pociągiem osobowym PKP, TLK i ekspresowym. Powinni jednak być przygotowani na to, że w trakcie podróży zostaną poproszeni o okazanie zaświadczenia uprawniającego do przejazdu wydanego np. przez terenową jednostkę Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Po ukończeniu 70. roku życia seniorzy w wielu miastach mogą też skorzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską jednak ustalanie zasad i ulg należy do lokalnych władz, dlatego nie obowiązują w każdym mieście. Z usługi można skorzystać m.in. w: Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Gdyni czy Gdańsku. Każdorazowo należy jednak okazać dokument ze zdjęciem, potwierdzający wiek podróżnego.

Ulga na abonament RTV. Ci seniorzy nie zapłacą ani grosza

Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat i pobierają emeryturę w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia, mają szansę na zwolnienie z opłaty abonamentu RTV. Podobnie ma się sytuacja u osób, które ukończyły 75 lat. W tych przypadkach należy w urzędzie Poczty Polskiej przedstawić dokument uprawniający do zwolnienia z opłaty i odpowiednie oświadczenie, które jest dostępne na stronie internetowej Gov.pl.

Więcej o: