Nie możesz pozbyć się smrodu z umywalki? Zapewne zapominasz o jednej rzeczy

Przelew umywalki znajdziemy pod baterią. Ten niewielki otwór chroni ją, oraz łazienkę, przed zalaniem, dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do jego zatkania. Niestety kontakt z wodą sprawia, że często pojawia się w nim wilgoć oraz pleśń, a także osadza się kamień. Jak sobie z tym poradzić?

Przelew to niewielki otwór na jednej ze ścianek wewnętrznych umywalki. Ma on na celu odprowadzać nadmiar wody, dzięki czemu ta nie wylewa się z umywalki i pozostaje na odpowiednim poziomie. Proste i przydatne rozwiązanie docenią w szczególności rodziny z dziećmi oraz osoby, którym zdarza się zapomnieć zakręcić wodę. Co zrobić, gdy zaczyna unosić się niego nieprzyjemny zapach?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Jak wyczyścić przelew? Rób to regularnie, a wystarczy trik z wrzątkiem

Przez stały kontakt z wodą i wahania temperatur, jakie mają miejsce w łazience, przelew to idealne miejsce na rozwój pleśni, której najczęściej towarzyszy brzydki zapach. Z tego powodu warto pamiętać, czy regularnie go czyścić. W przypadku niewielkich zabrudzeń wystarczy sama woda. Na początek zaopatrz się w szczotkę do mycia zlewu lub czyścik do rur. Ten prosty przyrząd znacznie ułatwi ci zadanie. Oprócz tego będziesz potrzebował:

  • gumowych rękawiczek,
  • lejka, najlepiej silikonowego,
  • 2 litry wrzątku.

Załóż rękawiczki i z pomocą szczotki jak najdokładniej wyszoruj wnętrze przelewu. Gdy skończysz, zagotuj wodę i doprowadź ją do wrzenia. Teraz włóż do otworu końcówkę lejka i bardzo ostrożnie wlej do środka wrzątek. Skutecznie spłucze cały pozostały brud.

Pleśń opanowała przelew? Sięgnij po sprawdzony duet

Z pleśnią i nieprzyjemnym zapachem pomoże ci sprawdzona, domowa mieszanka. Możesz użyć jej do umycia całego zlewu, w tym także odpływu. Poza rękawiczkami, szczotką, lejkiem i wrzątkiem potrzebujesz jeszcze pół szklanki sody oczyszczonej oraz pół szklanki octu. Wyszoruj przelew z pomocą czyścika, a następnie włóż do niego lejek i nasyp z jego pomocą sody. Teraz powoli dolej octu, by w środku mieszanka zaczęła się pienić. Daj jej ok. 15 minut, a na koniec, ponownie z pomocą lejka, przepłucz przelew wrzątkiem. Po pleśni, nieprzyjemnym zapachu oraz kamieniu nie będzie śladu.

Więcej o: