Od udziału w "Top Model" do finału Eurowizji 2023. Jak wyglądała droga Blanki Stajkow na szczyt?

Blanka Stajkow to tegoroczna reprezentantka Polski w konkursie Eurowizji. Swoim utworem "Solo" zapewniła Polsce przejście do finału, gdzie 13 maja zawalczy o wygraną. Jak wyglądała jej droga na szczyt? Wcześniej wokalistka próbowała swoich sił jako modelka.

Wykonawczyni jednego z największych hitów ostatnich miesięcy, czyli "Solo" dzisiaj rozbrzmiewa niemal we wszystkich polskich rozgłośniach radiowych. Blanka Stajkow właśnie tym utworem wygrała preselekcje, dzięki czemu ma okazję powalczyć o Grand Prix 67. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Zobacz wideo Blanka o petycji związanej ze zmianą werdyktu. Czuje się zagrożona?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kim jest Blanka Stajkow? Od występu w "Top Model" po wygraną w polskich preselekcjach do Eurowizji 2023

Reprezentantka Polski na Eurowizji 2023 przyszła na świat 23 maja 1999 roku w Szczecinie. Jest córką Polki i Bułgara. Chociaż w jej domu nie było osób z muzyczną przeszłością, wokalistka już od małego czuła bliską więź z muzyką i to właśnie z nią postanowiła związać swoją przyszłość, gdy w wieku 14 lat napisała swoją pierwszą piosenkę. To niejedyna pasja Stajkow. Reprezentantka Polski w konkursie Eurowizji już od 5. roku życia uczy się tańca. Gdy miała 15 lat, wraz ze swoją mamą wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez cztery lata rozwijała swoje pasje i wachlarz umiejętności taneczno-muzycznych.

 

Co więcej, wiele osób może zaskoczyć fakt, że w 2021 roku Blanka pojawiła się w 10. edycji programu "Top Model". Nie udało jej się jednak zakwalifikować do dalszego etapu programu. Widzom show z pewnością zapadła jednak w pamięci. Szczególnie wspominana jest jej sesja zdjęciowa wykonana przez jednego z jurorów, Marcina Tyszkę. Blanka zapozowała wtedy przed obiektywem aparatu wraz z dmuchanym jednorożcem.

Polska przeszła do finału Eurowizji 2023. Utwór "Solo" zachwycił międzynarodową publiczność

Zainteresowanie mediów po występie w programie "Top Model", Blanka Stajkow postanowiła wykorzystać, rozwijając swoją karierę muzyczną. Chwile później udostępniła w sieci teledysk do swojego debiutanckiego singla zatytułowanego "Better". Przełom w karierze nastąpił wraz z wydaniem kolejnego utworu, zatytułowanego "Solo". W 2022 r. piosenka znalazła się na liście najchętniej odtwarzanych utworów w polskich radiach. Zaprezentowała go m.in. podczas "Sylwestra Marzeń z Dwójką" czy w "Jaka to melodia".

 

Blanka Stajkow następnie wzięła udział w programie "Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!", gdzie wyłoniono tegorocznego przedstawiciela Polski na 67. Konkursie Piosenki Eurowizji, który tym razem odbywa się w Liverpoolu. Zwyciężczynią okazała się właśnie Blanka ze swoim utworem "Solo". Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Artystka po swoim występie zebrała bardzo dużo niepochlebnych opinii. W czwartek 11 maja Stajkow przekonała do siebie międzynarodową publiczność i sprawiła, że Polska zakwalifikowała się do finału  67. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się 13 maja.

Więcej o: