Ogórki na podporach na 4 sposoby. Sprawdzone patenty babć na jędrne i duże plony

Ogórki to częste uprawiane warzywa w przydomowych ogródkach. Zawierają wiele witamin i są pysznym dodatkiem do wielu dań. Podpowiadamy, kiedy sadzić ogórki, aby wyrosły piękne i duże oraz jak siać ogórki na podporach. 4 sposoby, które przydadzą się każdemu początkującemu ogrodnikowi.

Kiedy siać ogórki do gruntu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zaczynają przygodę z ogrodnictwem. Ogórki można uprawiać zarówno na działce, jak i w szklarni. Podpowiadamy, czy ogórki szklarniowe są łatwiejsze w uprawie? Jaki nawóz do ogórków stosować, aby wyhodować zdrowe i duże okazy?

Zobacz wideo Dlaczego ogórków nie można jeść razem z pomidorami?

Kiedy sadzić ogórki? Poczekaj na cieplejsze dni

Jeśli zastanawiasz się, kiedy sadzić ogórki do gruntu, pamiętaj, że należy to zrobić, dopiero gdy na zewnątrz znikną przymrozki, gdyż sadzonki są bardzo wrażliwe na chłód. Najlepszym terminem będzie druga połowa maja, kiedy temperatura gleby wzrośnie przynajmniej do około 15°C. Warzywa te powinny rosnąć w słonecznym miejscu, osłoniętym od wiatru. Jak siać ogórki do gruntu? Otóż najlepszym sposobem jest sadzenie ich z rozsady, którą przygotowujemy około 3 tygodni przed umieszczeniem w ziemi. Wykiełkowane nasiona powinny mieć przynajmniej 2 lub 3 liście, a do gruntu przenosimy je razem z ziemią, w której rosły. Kiedy siać ogórki do gruntu? Bezpośrednio z nasion ogórki sadzimy do ziemi w okresie od końca maja do czerwca. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Ogórki na podporach. 4 sposoby pionowej uprawy ogórków

Ogórki mogą osiągnąć nawet kilka metrów wysokości i lubią się piąć, więc warto zapewnić im możliwości do odpowiedniego rozwoju. W jaki sposób uprawiać ogórki na podporach? 4 sposoby sprawdzają się idealnie w przypadku każdej odmiany ogórków. Pionowa uprawa ogórków zajmuje mniej miejsca w ogródku, ułatwia zbiory, a także ogranicza występowanie chorób grzybiczych. Oto 4 propozycje podpór do ogórków:

  • tyczki o długości przynajmniej 160 cm,
  • konstrukcja z drewna,
  • konstrukcja metalowa,
  • sznurki.

Ogórki szklarniowe. Aby wyrosły piękne i duże, zastosuj nawóz do ogórków

Ogórki szklarniowe zaczynamy uprawiać już w marcu. Istotnym zabiegiem jest kontrolowanie temperatury w szklarni, utrzymywanie odpowiedniego poziomi wilgotności powietrza oraz podłoża. Pamiętajmy, aby podczas upałów regularnie wietrzyć szklarnię, aby ogórki miały dostęp do świeżego powietrza. Jak widzimy na filmie zamieszczonym na TikToku na profilu Stalewiak, niewietrzona szklarnia może doprowadzić do powstawania chorób grzybiczych.  

Aby nasze warzywa wyrosły dorodne i zdrowe, warto zastosować nawóz do ogórków. Okazuje się, że przydatna w tym wypadku okazuje się soda na ogórki. To łatwo dostępny składnik, który pomoże w walce z chorobami i szkodnikami, a także uchroni ogórki przed mrówkami. Jak przygotować nawóz do ogórków? Zmieszaj łyżeczkę sody z 2 litrami ciepłej wody. Co więcej, aby wzmocnić ochronę przed chorobami grzybiczymi, możemy dodać 5 ml szarego mydła. Całość mieszamy i pryskamy ogórki co 3-4 dni. 

Więcej o: