Bezwarunkowy dochód podstawowy to 1300 zł dla każdego. Pieniądze mają trafić do 9 gmin w Polsce

Nawet 1300 zł miesięcznie dla wszystkich bez względu na zarobki i status społeczny? Tak zakłada dochód bezwarunkowy, który ma zostać eksperymentalnie wprowadzony w Polsce. Na czym dokładnie polega i kto jako pierwszy otrzyma pieniądze?

Bezwarunkowy dochód podstawowy ma wspomóc finansowo mieszkańców oraz zastąpić wszystkie inne zasiłki, a tym samym ograniczyć koszty oraz biurokrację związaną z ich obsługą. Na czym dokładnie polega i kto może na niego liczyć w pierwszej kolejności?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Na czym polega?

Bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie pieniężne, które miałoby być regularnie przyznawane każdemu obywatelowi bez względu na dochody, jakie uzyskuje, lub czy w ogóle podejmuje pracę. Aby go otrzymać, nie będzie trzeba składać żadnych zaświadczeń. W Polsce po raz pierwszy będzie testowane w północnych gminach województwa warmińsko-mazurskiego.

Dochód bezwarunkowy w Polsce. Kto otrzyma dodatkowe pieniądze jako pierwszy?

W Polsce dochód bezwarunkowy ma być początkowo testowany przez Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Oznacza to, że pieniądze najprawdopodobniej otrzymają mieszkańcy dziewięciu gmin, które wchodzą w jego skład. Są to:

  • Barciany,
  • gmina wiejska Bartoszyce,
  • gmina wiejska Braniewo,
  • Budry,
  • Dubeninki,
  • Górowo Iławeckie,
  • Lelkowo,
  • Sępopol,
  • Srokowo.

Eksperyment ma trwać dwa lata i przez czas jego trwania od 5 tys. do 31 tys. mieszkańców ma otrzymywać co miesiąc 1300 zł. Jego celem jest wsparcie obywateli finansowo oraz zastąpić wszystkie dotychczasowe świadczenia, co miałoby pomóc ograniczyć koszty związane z ich obsługą. W trakcie trwania testu specjaliści mają sprawdzać, jak dodatkowe pieniądze wpływają na dalsze życie mieszkańców, m.in. ich aktywność społeczną, edukacyjna, ekonomiczną oraz ogólny dobrobyt.

Dochód gwarantowany w Polsce. Od kiedy mieszkańcy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze?

Dokładna data wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego w całej Polsce nie jest znana, jednak jak wskazuje strefabiznesu.pl w przypadku gmin z warmińsko-mazurskiego najprawdopodobniej stanie się to jeszcze w tym roku. Zespół specjalistów już przygotował cały program, który został wpisany do strategii regionalnej Stowarzyszenia, a ta z kolei została zaakceptowana przez marszałka województwa. Teraz trzeba poczekać na środki, które pozwolą go uruchomić.

Więcej o: