Rozpuść w wodzie i namocz firanki. Wydobędziesz ich nieskazitelną biel i nadasz drugie życie

Jak wybielić firanki? Gdy materiał nie zachwyca już nieskazitelną bielą i zwyczajnie wydaje się brudny, a pranie w pralce nie pomaga, wypróbuj inny trik. Dzięki prostym metodom firanka zyska drugie życie, a ty unikniesz pełnego dezaprobaty wzroku teściowej.

Chociaż niektórzy piorą firanki zaledwie kilka razy w roku, zdecydowanie warto robić to o wiele częściej. Biały materiał ma to do siebie, że z czasem szarzeje i traci nieskazitelny kolor, dlatego warto szukać sposobów, by wydobyć biel i nadać zasłonom drugie życie. Te domowe metody są niezawodne i kosztują grosze. Co należy zrobić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby

Jak wybielić firanki? Prosty trik nada im drugie życie

Na TikToku @magdalena24.pl pojawił się filmik pokazujący trik na wybielenie zszarzałych firanek. Nagrywająca wymieniła szereg metod, jednak sama zastosowała tę z użyciem octu. Kobieta najpierw włożyła złożony w kostkę materiał do bębna pralki, a następnie nastawiła program zgodny z zaleceniami dołączonymi do metki produktu. Później wlała do dozownika żel do białych tkanin, płyn do płukania i pół szklanki octu spirytusowego. Ciecz oprócz wybielenia tkaniny zapobiegnie też jej późniejszemu elektryzowaniu.

W czym namaczać firanki? Wypróbuj te domowe mieszanki

Przed praniem firan w celu wybielenia materiału warto wcześniej namoczyć je w odpowiednio przygotowanym w domu roztworze. Masz te produkty w apteczce i w kuchni?

  1. Aspiryna — Rozpuść w 5 l wody 5 tabletek aspiryny i włóż do środka firanki. Namaczaj przez kilka godzin, a następnie wypierz je w pralce standardowym sposobem.
  2. Soda oczyszczona — Rozpuść 500 g sody oczyszczonej w 10 l wody. Zamocz firanki i pozostaw je w roztworze na kilka godzin. Później wypierz materiał w pralce, a będzie rozjaśniony i miękki w dotyku.
  3. Sok z cytryny — Wlej sok cytryny do wody i namocz firanki. Gdy minie kilka godzin, wypierz materiał w pralce. Zasłony będą jaśniejsze, a jeśli pachniały papierosami, nieprzyjemna woń zniknie.
Więcej o: