Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Dalie są znane również jako georginie. Największą popularnością cieszyły się w PRL-u, jednak wiele osób do dziś decyduje się zasadzić je w swoim ogrodzie. Możesz wybierać w tysiącach kolorowych odmian i stworzyć oryginalne kompozycje. Roślina kwitnie od lipca do października. W międzyczasie powinna być regularnie i często podlewana, gdyż nie znosi suszy. Dobrze odnajduje się też w towarzystwie innych kwiatów, takich jak goździki czy bukszpan.
Dalie nie przetrwają zimy w gruncie, dlatego na ten czas trzeba je wykopać albo wyjąć z donicy, w której się znajdowały. Kwiaty muszą przeczekać mrozy w suchym i ciemnym miejscu, np. w piwnicy. Wiosną ponownie można zasadzić je w ogrodzie. Najlepiej zrobić to po 15. maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Mogłyby one uszkodzić wyrastające młode pędy. Georginie powinno się sadzić w ciepłych, słonecznych miejscach i osłonić je od silnych wiatrów, które mogłyby je połamać. Najbardziej odpowiednia gleba dla dalii powinna być przepuszczalna i mieć odczyn 7,0 - 7,2.
Zanim zasadzisz georginie, koniecznie sprawdź, jaka jest ich kondycja po zimie. Jeśli pojawiła się na nich pleśń albo zgnilizna, wytnij część, na której wystąpiła. W miejscu odcięcia zgniłych fragmentów rośliny zastosuj środek grzybobójczy. Choroba zaatakowała całą roślinę? Niestety, w tym przypadku pozostaje jedynie ją wyrzucić. Dołki, w których sadzisz dalie, powinny mieć głębokość max. 7 cm. Bulwy przysyp warstwą ziemi, ugnieć i podlej. Pierwsze pąki pojawią się już po 14 dniach. Regularnie obcinaj przekwitające kwiaty. Pobudzi to roślinę do wzrostu i sprawi, że będzie bujnie rosła.