Wyjmij z kuchennej szafki i wymieszaj z wodą. W kilka minut usuniesz brud i chwasty z kostki brukowej

Czym wyczyścić kostkę brukową, by lśniła czystością, a po chwastach nie było śladu? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Wystarczy, że pod ręką masz dwa produkty z kuchni. Podpowiadamy, jak ich użyć.

Kostka brukowa to popularny materiał, z którego często układamy podjazd, chodnik wokół domu czy aranżacje w ogrodzie. Jest wytrzymała, stosunkowo niedroga i łatwodostępna. Niestety, zabrudzenia oraz chwasty odejmują jej urody. Jak ją czyścić, by zawsze wyglądała jak nowa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Czym czyścić kostkę brukową? Prosty sposób na zabrudzenia oraz chwasty

Aby kostka brukowa długo nam służyła i zawsze wyglądała schludnie i elegancko, należy regularnie ją czyścić oraz usuwać mech i inne chwasty, które pojawiają się w szczelinach. Przede wszystkim trzeba o tym pamiętać po okresie zimowym, ale nie tylko, dlatego by ułatwić sobie zadanie, warto zaopatrzyć się w specjalną szczotkę z włosiem ze stalowego drutu hartowanego. Skutecznie pomoże nam doczyścić każdy zakamarek kostki oraz pozbyć się nieproszonych roślin. Co jeszcze warto stosować?

Jak usunąć zabrudzenia i tłuste plamy z kostki brukowej? Sięgnij po płyn do mycia naczyń

Do mycia kostki brukowej nie potrzebujesz drogich, chemicznych produktów. Z sukcesem zastąpisz je tym, co zapewne masz już w domu. Najskuteczniejsza jest zdecydowanie soda oczyszczona, która dzięki swoim właściwościom rozpuści nawet wyjątkowo trudne do usunięcia i uporczywe plamy. Co więcej, z jej pomocą pozbędziesz się także chwastów. Dodaj do proszku odrobinę wody tak, by powstała gęsta, pieniąca się pasta i z pomocą szczotki nanieś ją na zabrudzenia. Zostaw na kilka, kilkanaście minut, po czym zmyj zimną wodą. W przypadku tłustych plam np. po smarze, czy oleju sięgnij po zwykły płyn do mycia naczyń.

Banalny sposób na chwasty na kostce brukowej. Spryskaj je domową mieszanką za 2 zł

Do czyszczenia kostki brukowej nada się także ocet. Pół szklanki produktu wymieszaj ze szklanką wody, przelej do butelki ze spryskiwaczem i obficie spryskaj kostkę ze szczególnym uwzględnieniem mchu i chwastów. Zrób to w dzień bezwietrzny, słoneczny oraz suchy. Już po dobie rośliny zaczną obumierać. Jeśli na ich miejscu pojawiają się nowe, powtarzaj zabieg co tydzień, a wkrótce będzie ich rosnąć coraz mniej. Ocet sprawdzi się także w przypadku plam z tłuszczu, oleju silnikowego czy benzyny. Spryskaj nim zabrudzenia, zostaw na godzinę, a po tym czasie spłucz wodą. Nie pozostanie po nich nawet ślad.

Więcej o: