Prawniczki z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny reprezentowały w sądzie przed Rzecznikiem Praw Pacjentka młodą pacjentkę z Białegostoku, której w grudniu 2021 roku zespół Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego odmówił przeprowadzenia zabiegu aborcji.
26-letnia wtedy kobieta miała pełną dokumentację diagnozy ciężkiej, nieodwracalnej wady płodu: bezczaszkowia. Ciężarna kobieta posiadała również dwa zaświadczenia lekarskie o tym, że kontynuowanie ciąży zagraża jej zdrowiu psychicznemu.
Władze placówki podparły swoją decyzję stanowiskiem znanej, fundamentalistycznej organizacji Ordo Iuris, która postuluje całkowity zakaz aborcji i chce karać kobiety za poddanie się zabiegom terminacji ciąży. "Stanowiskiem z naszej perspektywy całkowicie niemedycznym i niezgodnym z obowiązującym prawem" - podkreślają działaczki.
W notatce uzasadniającej odmowę przeprowadzenia aborcji znalazł się też zapis o treści: "Depresja nie jest groźna dla ciężarnej".
Kobieta postanowiła szukać pomocy w FEDERZE. Adwokatka Kamila Ferenc, która występowała jako pełnomocniczka pacjentki, złożyła w jej imieniu skargę na decyzję władz szpitala oraz prowadziła postępowanie przed Rzecznikiem Praw Pacjenta.
Przez zdrowie, którego zagrożenie może stanowić przesłankę legalnego przerwania ciąży, należy rozumieć także zdrowie psychiczne kobiety w ciąży (ustawodawca nie ogranicza wprost możliwości terminacji ciąży jedynie do przypadków, gdy stanowi ona zagrożenie dla zdrowia fizycznego kobiety)
- napisano w decyzji rzecznika.
Prawniczki podkreślają, że decyzja ta jest krokiem milowym. "(...) Dobrostan kobiet stoi ponad ideologią, zdrowie psychiczne to równoprawna jego część, a wymuszona kontynuacja ciąży to tortura psychiczna" - zaznaczają.
Dziś już nie ma wątpliwości: odmowa przerwania ciąży, mimo stwierdzonego przez psychiatrę zagrożenia zdrowia psychicznego pacjentki, stanowi naruszenie prawa
- piszą działaczki w wiadomości prasowej, przesłanej do naszej redakcji. Wskazują, że przymuszenia kogokolwiek do donoszenia ciąży może mieć katastrofalne skutki. Może doprowadzić m.in. do depresji, zaburzeń adaptacyjnych, stresu pourazowego oraz myśli samobójczych.'
"Możemy jedynie wyobrazić sobie jak ciężki jest stan psychiczny kobiety, która dowiaduje się właśnie o poważnej wadzie genetycznej płodu" - zauważają.
Od teraz każda pacjentka, która posiada zaświadczenie od specjalisty/ki psychiatrii o tym, że dalsze pozostawanie w ciąży zagraża jej zdrowiu psychicznemu, może zgłosić się do publicznego szpitala i powołać na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z 13 marca 2023 r. o sygn. RzPP-DPR-WPZ.431.362.2021.PS. Zanonimizowaną decyzję można pobrać ze strony internetowej federa.org.pl.
- czytamy. FEDERA podkreśla, że stanowisko to jest rozwiązaniem tymczasowym, ponieważ głównym celem jest całkowita dekryminalizacja aborcji i liberalizacja prawa aborcyjnego.
Źródło: https://federa.org.pl.