Ten błąd często popełniamy podczas prania. "Może spowodować rozkwit zarazków"

Chociaż najlepszą praktyką jest umieszczanie odzieży w suszarce lub na sznurku zaraz po zakończeniu cyklu, czasami zdarza nam się jednak o tym zapomnieć. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że ten powszechny nawyk może być przyczyną większych problemów. I nie mowa tutaj tylko o nieprzyjemnym zapachu.

Chyba każdy z nas przez to przechodził. Podczas natłoku codziennych obowiązków, zdarzyło nam się wstawić pranie, a następnie zapomnieć o jego wyjęciu z bębna pralki, często robiąc to, dopiero następnego dnia. Najlepszą oznaką tego, że twoje ubrania były pozostawione w pralce zbyt długo, jest ich powąchanie. Jeśli stwierdzisz, że ich zapach nie jest dobry, być może bakterie oraz pleśń zaczęły się namnażać.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mokre ubrania w pralce. Czym skutkuje ten powszechny błąd?

Pozostawianie mokrych ubrań w pralce przez dłuższy czas tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi pleśni i bakterii. I nie chodzi tutaj o np. 8 godzin, ale nawet 30 minut. Po tym czasie zaczynają się namnażać groźne dla naszego zdrowia zarazki. Terry Fisher, ekspert od sprzątania wyjaśnia na łamach serwisu The Mirror:

Mokre pranie pozostawione w pralce ponad pół godziny może spowodować rozkwit zarazków.

Sygnałem, iż tak się stało, będzie nieprzyjemny, ostry zapach. Jednym z głównych powodów, dla których konieczne jest unikanie tej praktyki, jest szybkie rozprzestrzenianie się bakterii oraz pleśni. Te z kolei mogą powodować problemy zdrowotne, w tym skórne i z układem oddechowym, szczególnie wśród alergików czy osób z astmą.

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny? Długie suszenie nie pomoże

W przypadku mokrego prania, które nie zostało wyciągnięte z pralki zaraz po zakończeniu cyklu, a po powąchaniu wyczuwalna jest nieprzyjemna woń, konieczne będzie ponowne wypranie ubrań. Niestety, ale w większości przypadków żadna ilość suszenia nie pomoże usunąć zapachu stęchlizny

  1. Zmień ułożenie zawartości pralki, tak aby tkaniny nie były do siebie przyklejone.
  2. Ponownie wypierz ubrania z detergentem.
  3. Ustaw cykl z najgorętszą wodą, tak aby nie uszkodzić tkanin.
  4. Dodatkowo możesz dodać małą ilość białego octu, aby usunąć uporczywy zapach.
  5. W miarę możliwości susz ubrania w jasnym świetle słonecznym.

Aby w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji, jak pozostawienie mokrego prania w bębnie, rozważ ustawienie alarmu bądź timera. Ułatwi to wykonywanie domowych obowiązków.

Więcej o: