Darmowe leki otrzyma więcej seniorów? Rząd szykuje zmiany

Dotychczas, aby seniorzy mogli skorzystać z darmowych leków przepisanych przez lekarza specjalistę, często musieli zgłosić się jeszcze do lekarza podstawowej opieki medycznej. Z tego powodu wielu z nich rezygnowało z refundacji. Nadchodzące zmiany mają znacznie ułatwić ten proces.

Seniorzy powyżej 75. roku życia, którzy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, mają prawo do bezpłatnych leków na choroby wieku podeszłego. Aby je otrzymać, potrzebna jest jednak recepta ze specjalnym oznakowaniem. Co należy zrobić i jakie zmiany pojawią się w programie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Leki przeciwbólowe w trakcie porodu. Czy z nich korzystać? Jak się przygotować?

Bezpłatne leki dla seniorów. Na czym polega program "Leki 75 plus"?

Jak potrzymać bezpłatne leki? Senior, który ukończył 75 lat i podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, powinien zgłosić się do lekarza po receptę ze specjalnym oznakowaniem. Mowa o literze "S" wpisanej w polu "kodu do uprawnień dodatkowych". Oprócz tego oczywiście dany lek musi znajdować się w wykazie, a sam pacjent powinien mieć wskazanie do skorzystania z refundacji, tj. posiadać określone schorzenie. Receptę może wystawić lekarz bądź pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej. 

Dagmara Kaźmierska Dagmara Kaźmierska pochwaliła się apartamentem. Widok? Zachwycający

Problem z receptami od specjalistów. Seniorzy muszą iść z nimi do lekarza pierwszego kontaktu

Jak podaje "Fakt", także lekarz specjalista może wystawić receptę na darmowe leki. Jest jednak jeden szkopuł. By się tak jednak stało, wcześniej senior musi wyrazić zgodę na to, by miał wgląd w jego dokumentację medyczną. W jaki sposób? Poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola po zalogowaniu na internetowym koncie pacjenta. Wielu seniorów jednak nie zdaje sobie z tego sprawy, przez co po wizycie u lekarza specjalisty otrzymują od niego pisemną informację o zdiagnozowanej chorobie i zalecanym leczeniu, z którą muszą udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Dopiero on na tej podstawie może wystawić receptę na bezpłatne leki.

Pieniądze Zniżki i ulgi dla seniorów po 70. roku życia. Ile zapłacą za te usługi?

Obiecywane są zmiany w przepisach. Na co mogą liczyć seniorzy?

Zmiany, które mają usprawnić cały proces i sprawić, że lekarze specjaliści bez przeszkód będą mogli wydawać recepty na darmowe leki, zapowiadane są od miesięcy. Nie wiadomo kiedy zostaną wprowadzone. - Analizujemy możliwość przesunięcia tych zapisów do innych obecnie procedowanych ustaw. Planujemy, że taka poprawka znajdzie się w którejś z regulacji, która będzie dyskutowana w Sejmie w maju lub lipcu – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Oprócz tego rząd zapowiedział obniżenie wieku, od którego miałyby przysługiwać darmowe leki do 60 lat, zamiast 75. Jak powiedział prezes PiS, możliwe, że stanie się to na początku przyszłego roku, jednak zarówno dokładny termin jak i inne szczegóły nie są jeszcze znane.

Więcej o: