Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Niektóre pralki, a zwłaszcza starsze urządzenia "podskakują" podczas wirowania. Większość osób to ignoruje, jednak prędzej czy później będą musiały naprawić maszynę. Jeśli zajmiesz się nią wcześniej, unikniesz niepotrzebnych wydatków. Co jest źródłem tego problemu i jak go rozwiązać?
"Skacząca" pralka to częste zjawisko, które zwykle ignorujemy. Jak się okazuje, każdy nienaturalny ruch urządzenia podczas działania może wpływać na jego kondycję. Z tego powodu nie można przejść obojętnie obok tego problemu. Jeśli odpowiednio szybko zareagujemy, oszczędzimy sobie zbędnych wydatków, czy korzystania z usług specjalisty. Co może mieć wpływ na złą pracę maszyny? Jest kilka możliwych przyczyn.
Najczęstszym źródłem "skakania" pralki przy wirowaniu jest nierówne podłoże. Pralka ustawiona na pochylonej powierzchni będzie dygotać, przez co o wiele szybciej ulegnie zniszczeniu. Aby sprawdzić, czy urządzenie postawione jest na odpowiednim podkładzie, warto użyć poziomicy. Jeśli pomiar wykaże nierówność, warto podłożyć materiał o odpowiedniej wysokości, w miejscu, w którym widzimy największy spadek. Dobrym rozwiązaniem będzie także zakup maty antywibracyjnej. Podkładka zniweluje irytujący problem.
Kolejnym powodem, przez który pralka "skacze" przy wirowaniu mogą być zużyte sprężyny i amortyzatory. Z czasem elementy mechaniczne urządzenia mogą ulegać zniszczeniu. Im starszy sprzęt, tym częściej spotkamy się z tym problemem. Jedynym rozwiązaniem jest wymienienie sfatygowanych części na nowe. Koszt takiej naprawy jest zdecydowanie niższy niż zakup nowej pralki. Z tego powodu nie warto czekać, aż całkowicie się zepsują.
Urządzenie może ruszać się w trakcie pracy przez nasze niedopatrzenia. Każdy sprzęt tego typu ma ustalony limit prania, które można zmieścić w bębnie. Jeśli go przekroczymy, maszyna może zacząć "skakać" próbując wyczyścić ubrania. Problem może także pojawić się już przy pierwszym włączeniu pralki. To z kolei wskazuje na dwie przyczyny - wadę fabryczną lub śruby transportowe. Wkręty zwykle usuwa się je od razu po zamontowaniu urządzenia, jednak czasami o tym zapominamy. Jeśli nie pozbędziemy się ich od razu, mogą wpływać na stabilność sprzętu.