Ogrodnicy od lat stosują ten oprysk na kwieciaka w truskawce. Domową miksturę zmieszaj z wodą

Szkodniki atakują twoje truskawki? Możesz temu zapobiec w prosty sposób. Wystarczy, że zastosujesz domowy oprysk na kwieciaka w truskawce, a problem szybko zniknie. Sprawdź, czy masz te produkty i wykorzystaj jedną z dwóch zaproponowanych mikstur.

Kwieciak malinowiec jest groźnym szkodnikiem. Mimo że nazwa wskazuje na to, że lubi atakować maliny, nie pogardzi również truskawkami, poziomkami czy jeżynami. Żerowanie owada sprawia, że pąki kwiatowe wysychają i opadają jeszcze przed wytworzeniem się prawidłowego owocu. Kwieciak uszkadza również liście. Na szczęście proste i ekologiczne metody pomogą zwalczyć nieproszonego gościa.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Czym jest kwieciak? Niepozorny owad może wyrządzić wiele szkód

Kwieciaki zazwyczaj osiągają około 3 mm długości. Dorosłe osobniki charakteryzują się czarną lub ciemnobrązową barwą i mają delikatne owłosienie. Jaja chrząszczy są białe, owalne i mają około 0,6 mm długości, a nowo wyklute larwy są kremowobiałe. Ich kształt może kojarzyć się z rogalikiem. Obecność kwieciaka w truskawkach można rozpoznać przez zasychanie i załamywanie się szypułek, a także opadanie pąków. Charakterystycznym zjawiskiem są też niewielkie dziurki w liściach, które powstają wskutek ugryzień owada.

Domowy oprysk na kwieciaka w truskawce? Wystarczą drożdże piekarskie lub papryczki chilli

Aby pozbyć się kwieciaka, w pierwszej kolejności należy usunąć zaschnięte i uszkodzone pąki, a następnie strząsnąć z nich owady do pojemniczka lub na gazetę. Kolejnym krokiem jest ściółkowanie truskawek wrotyczem lub żywokostem, albo posianie w pobliżu krzaczków niezapominajek. Te rośliny działają na owady odstraszająco.

Dobrym sposobem na usunięcie kwieciaka jest też zastosowanie prostego w przygotowaniu oprysku z drożdży piekarskich. Jak go zrobić?

  1. Rozcieńcz 100 g drożdży w 500 ml tłustego mleka.
  2. Wlej roztwór do 10 l czystej wody. Możesz wzbogacić mieszankę o łyżkę szarego mydła w płynie, dzięki czemu roztwór dłużej będzie utrzymywał się na liściach.
  3. Przelej mieszankę do butelki z atomizerem i spryskuj truskawki raz w tygodniu.

Innym trikiem jest zastosowanie ostrych papryczek chilli. Wystarczy zalać 1 kg świeżego warzywa 10 l wody, odczekać 2 dni, gotować papryczki przez 10 minut i odczekać kolejne dwa dni. Później należy przecedzić płyn i regularnie spryskiwać nim krzewy.

Więcej o: