Zagrała wnuczkę Rose w "Titanicu". To dla niej James Cameron zostawił żonę

Najważniejszą rolą w karierze Suzy Amis była bez dwóch zdań postać wnuczki Rose w "Titanicu". Aktorka zdobyła nie tylko serca widzów, ale i samego reżysera filmu Jamesa Camerona. Romans, który rozpoczął się na planie filmowym, przerodził się w długoletni związek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Życie potrafi pisać naprawdę nieprawdopodobne scenariusze. Gdyby nie ognisty romans Suzy Amis z Jamesem Cameronem, bardzo możliwe, że "Avatar: Istota Wody" wyglądałby zupełnie inaczej. Para po raz pierwszy poznała się na planie kultowego "Titanica". Wspólnie wychowują trójkę dzieci, dzięki czemu reżyser wpadł na pomysł fabuły do swojego najnowszego filmu.

Zobacz wideo Kate Winslet znowu w serialu HBO. Tym razem prowadzi śledztwo. "Mare z Easttown" [ZWIASTUN]

Od "twarzy 1980 roku" po grę w "Titanicu" i romans z reżyserem. Suzy Amis zaskoczyła wszystkich

Suzy Amis urodziła się 5 stycznia 1962 roku w Oklahoma City. Jest najmłodszą z szóstki rodzeństwa, a jej rodzice zajmowali się prowadzeniem parku rozrywki. Od najmłodszych lat interesowała się sztuką i za nic w świecie nie chciała przejąć rodzinnego biznesu. Gdy miała 18 lat, wyjechała do Nowego Jorku, aby rozkręcić karierę w modelingu. Ryzykowna decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Niedługo po przeprowadzce otrzymała miano "twarzy 1980 roku" a jej zdjęcia trafiały na okładki większości ekskluzywnych magazynów. 

Z nagłą popularnością wiązały się też niemałe zarobki. Zamiast trwonić pieniądze na przyjemności, Suzy zainwestowała je we własny rozwój. Dzięki nim udało jej się w pełni opłacić naukę w renomowanej szkole aktorskiej Actors Studio. Po ukończeniu studiów zadebiutowała w filmie "Fandango".  Tam poznała swojego pierwszego męża Sama Robardsa. Gra w komedii przyniosła jej spory rozgłos i zachwyciła krytyków. Suzy została wpisana na listę 12 najbardziej obiecujących aktorów i aktorek 1986 roku według Johna Williamsa. Związek z Samem Robardsem, jak i kariera Amis nie szły zgodnie z planem. Po kilku nieudanych produkcjach artystka zniknęła sprzed kamer. Niedługo po rozwodzie z 1994, wróciła na wielkie ekrany. Zaledwie trzy lata później zagrała w najważniejszym filmie w swoim życiu.

Romans przerodził się w wieloletni związek. Wspólne wychowanie dzieci wpłynęło na produkcje Jamesa Camerona

Zdecydowanie największą rolą w karierze Suzy była postać Lizzy Calvert w "Titanicu" Jamesa Camerona. Oprócz popularności gra w kultowym hicie przyniosła aktorce także miłość. Na planie zdjęciowym nawiązała romans ze znanym reżyserem, mimo że był wówczas w związku małżeńskim z Lindą Hamilton. W 2000 roku Cameron rozwiódł się z partnerką i na stale związał się z Suzy. Aktorka skupiła się w pełni na życiu rodzinnym i zakończyła swoją karierę. 

 

Razem z Jamesem Cameronem wychowują trójkę dzieci - Claire, Quinn i Elizabeth Rose. W 2020 zostali także prawnymi opiekunami jednej z przyjaciółek swoich córek. Cameron, który znany jest ze swojej bezwzględności w reżyserowaniu filmów, chciał w podobny sposób wychowywać dzieci. Miał wyznaczać zasady, które należało respektować. Jego córki miały inne zdanie. W 2022 roku reżyser przyznał, że usłyszał od nich kilka nieprzyjemnych słów. - Powiedziały mi, że mama rządzi w domu, kiedy ja nagrywam kolejne filmy - podkreślał - Nie mogę ustanawiać własnych reguł, kiedy do niego wracam.

 

Interwencja córek sprawiła, że zmienił swoje podejście do rodzicielstwa. To również miało wpływ na jego pracę. - Idea, w której rodzina jest naszą fortecą, największą siłą i słabością. Pomyślałem, że mogę z tego zrobić diabelnie dobry film. - powiedział - Wiem, jak to jest być ojcem-dupkiem - podsumował. Te doświadczenia wpłynęły na finalną fabułę drugiej części serii "Avatar". Suzy, oprócz opieki nad domem i dziećmi, działa także na rzecz ekologii. Odpowiada m.in. za dokument "The Game Changers" skupiający się na sportowcach na diecie opartej o produkty roślinne. Jest także inicjatorką ruchu Red Carpet Green Dress promującą przyjazną dla planety modę na czerwonych dywanach.

Więcej o: