Jantar i Jarocką często mylono na koncertach. Po katastrofie na Okęciu Irenę umieszczono na liście ofiar

Anna Jantar i Irena Jarocka uchodziły za największe rywalki. Obie były piękne, zdolne, a ich kariery przypadały na lata 70. Jak w rzeczywistości wyglądały ich relacje? Czy prawdą były doniesienia mediów o wzajemnej niechęci i zazdrości?

Irena Jarocka była 4 lata starsza od Anny Jantar, ale kariery obu wokalistek zaczęły się w tym samym czasie. Nawet wydanie debiutanckich albumów nastąpiło w 1974 roku. Wokalistki pod każdym względem były porównywane, a fani obu artystek do dziś spierają się, która z nich zasługuje na miano królowej polskiej piosenki

Zobacz wideo Nie ma ich wśród nas, ale ich utwory zna każdy. Wodecki zostawił „Chałupy Welcome to", a Kora „Krakowski spleen"

Irena Jarocka i Anna Jantar często były ze sobą mylone. Obie zaczynały karierę w tym samym czasie

Irena Jarocka i Anna Jantar charakteryzowały się wyrazistą urodą — długimi ciemnymi włosami i dużymi oczami. Jarocka urodziła się w Srebrnej Górze w 1946 roku, a dorastała w Gdańsku. Zaczynała w chórze w Katedrze Oliwskiej, a później zaczęła występować na festiwalach muzycznych. Największym przebojem Ireny Jarockiej jest piosenka "Odpływają kawiarenki" wydana w 1976 roku. Artystka eksperymentowała z kilkoma gatunkami muzycznymi, ale najlepiej czuła się w nastrojowych utworach.

 

Anna Jantar chciała zaś zostać pianistką. Ukończyła szkołę muzyczną, ale zamiast grać na instrumencie, trafiła do zespołu Waganci, gdzie zaczynała karierę. Jantar znana jest z wielu hitów, jak "Tyle słońca w całym mieście", czy "Moje jedyna marzenie", czyli "Przetańczyć z Tobą chcę całą noc". 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

 

Obie artystki były ze sobą porównywane. "Była między nami podświadoma rywalizacja"

Opinia publiczna mówiła o konflikcie pomiędzy obiema wokalistkami. Podobna uroda i zbliżony repertuar doprowadzał do wielu zabawnych sytuacji, jak podczas koncertu Ireny Jarockiej w Stanach Zjednoczonych, gdy miał podejść do niej zdezorientowany fan, który chciał usłyszeć "Tyle słońca w całym mieście", a zamiast tego bawił się przy "Motylem jestem". W książce "Anna Jantar" Irena Jarocka wyznała:

Kiedy żyła Ania, była między nami jakaś podświadoma rywalizacja, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Pewnie były też pretensje, na przykład, że podrabia moje kostiumy, podobnie się ubiera. (…) Fani Ani i moi bardzo ze sobą walczyli. Robili sobie jakieś brzydkie kawały. Czasami, gdy wychodziłyśmy razem z koncertów, dochodziło do nieprzyjemnych sytuacji. Szczerze mówiąc, tę rywalizację odczuwam do dzisiaj.

Rywalizacja pomiędzy obiema artystkami rozgrywała się również na tle uczuciowym. W kuluarach znajomi obu kobiet szeptali, że Jarocka została przyłapana w dwuznacznej sytuacji z Jarosławem Kukulskim. Po śmierci Anny Jantar Jarocka zbliżyła się do rodziny, a Kukulski napisał dla niej piosenkę "Beatlemania Story". 8 lat po śmierci Jantar wybrali się na wspólną trasę koncertową.

Kiedy zginęła Anna Jantar, Jarocka została wpisana na listę ofiar. "Wielu ludzi było przekonanych, że to ja zginęłam"

O śmierci Anny Jantar w 1980 roku Irena Jarocka dowiedziała się podczas koncertu w Bydgoszczy. Jantar wracała z trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych. Samolot Ił-62 Mikołaj Kopernik rozbił się w pobliżu Okęcia podczas podchodzenia do lądowania. Obie artystki były do siebie tak podobne, że Irena Jarocka została umieszczona na liście ofiar. — Wielu ludzi było przekonanych, że to ja zginęłam w tej katastrofie. Michał opowiadał, że w Stanach znajomi dzwonili do niego z wyrazami współczucia. Głos Ameryki i Radio Wolna Europa oficjalnie umieściły mnie na liście ofiar — wspominała artystka. 

Więcej o: