Jak wyciskać pryszcze w bezpieczny sposób? Dermatolog zdradza 5 prostych zasad

Pryszcze to problem, który w mniejszym bądź większym stopniu dotyczy każdego. Choć najlepiej zostawić je w spokoju, niewiele osób potrafi powstrzymać się przed wyciskaniem. Jak zrobić to w możliwe najbardziej bezpieczny i higieniczny sposób? Dermatolożka podpowiada.

Gdy na twojej twarzy pojawi się charakterystyczna, wypukła zmiana z białą końcówką, najlepiej jej nie ruszać i poczekać aż sama zniknie. Ewentualnie możesz także użyć przeznaczonych do tego typu problemów kosmetyków, które pomogą się z nią rozprawić. Jeśli już musisz ją wycisnąć (choć naprawdę lepiej tego nie robić), postaraj się, by cały zabieg przeprowadzony był bezpiecznie i higienicznie. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Prosty sposób na zakrycie niedoskonałości cery. Pryszcze już nie będą problemem!

Jak nie wyciskać pryszczy? Wiele osób popełnia ten błąd

O tym, że pryszczy, wągrów i krostek nie należy wyciskać, od dawna mówią zarówno dermatolodzy, jak i kosmetolodzy. Nieumiejętne pozbycie się zmiany może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu cery. Tym bardziej, kiedy używamy do tego rąk i paznokci, pod którymi znajdziemy mnóstwo bakterii. Jeśli koniecznie musisz to zrobić, pamiętaj, by przestrzegać kilku ważnych zasad, które pomogą ci zachować odpowiednią higienę i zminimalizują ryzyko, że wyrządzisz sobie krzywdę. Dr Mona Gohara zdradziła jak zrobić to w możliwie bezpieczny sposób.

Jak wyciskać pryszcze w możliwe najbezpieczniejszy sposób? Przede wszystkim: higiena

Na samym początku pamiętaj, że higiena to podstawa. Zanim weźmiesz się do wyciskania, przygotuj sobie waciki, ekstraktor lub w ostateczności dwa patyczki do uszu. Następnie dokładnie wyszoruj ręce oraz oczyść i wytrzyj twarz. Możesz użyć do tego delikatnego kosmetyku myjącego. 

 

Kolejnym krokiem jest pozbycie się białej końcówki pryszcza. Pomoże ci w tym ekstraktor, czyli mały, stalowy patyczek, najczęściej z metalową pętelką na końcu. Łatwo utrzymać go w czystości, a ponadto kosztuje kilka złotych. Przed użyciem dokładnie go umyj i spryskaj środkiem odkażającym, następnie wytrzyj do sucha i przyłóż pętelką do zmiany. Zazwyczaj wystarczy lekko nacisnąć, by pękła. Gdy tak się stanie, jeszcze raz umyj, odkaź i wysusz narzędzie i odstaw w bezpieczne miejsce. Jeśli nie posiadasz ekstraktora, awaryjnie możesz użyć patyczków do uszu lub wacików.

Jak zabezpieczyć miejsce po wyciśniętym pryszczu? Sięgnij po plasterek

Po wyciśnięciu pryszcza, z pomocą wacika delikatnie zetrzyj jego zawartość i ponownie dokładnie umyj i wytrzyj całą twarz. Jeszcze raz możesz użyć do tego delikatnego, nawilżającego żelu myjącego. Następnie w miejsce po pryszczu przyklej specjalny plasterek na wypryski, który kupisz w większości drogerii czy aptek. Ochronią one wrażliwe miejsce przed zanieczyszczeniami oraz twoimi palcami. Na koniec wystarczy zdjąć go następnego dnia. Po wyprysku zostanie niewielki ślad, który wkrótce zniknie. Nie zapomnij o regularnej i dopasowanej do potrzeb skóry pielęgnacji, która zmniejszy ryzyko pojawienia się kolejnego.

Więcej o: