Jak uprawiać lubczyk w doniczce? Zrób jedną rzecz. Będzie bujnie rósł przez cały rok

Pachnące i świeże zioła potrafią podkręcić smak każdej potrawy. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na to, by uprawiać je nawet w doniczkach. Co zrobić, by lubczyk bujnie rósł przez cały rok? Wystarczy pamiętać o jednej rzeczy.

Uprawianie własnych ziół to nie tylko świetna zabawa, lecz także naprawdę łatwe zadanie. Z ich hodowaniem każdy sobie poradzi, jeśli będzie przestrzegać kilku podstawowych zasad. Podobnie jest również z lubczykiem, który króluje w polskich kuchniach. To nieodłączny element niedzielnego rosołu oraz główny składnik popularnej przyprawy. Jak jednak samodzielnie uprawiać lubczyk w doniczce? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Zioła w domowej kuchni - jak przedłużyć ich żywotność, hodować i mrozić

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak hodować lubczyk w doniczce? Jego uprawa jest łatwiejsza, niż myślisz

Lubczyk to zioło, które stosunkowo łatwo jest uprawiać, dlatego wiele osób decyduje się mieć go w doniczkach. Doskonale podkręca aromat dań, a do tego potrafi bujnie i zdrowo rosnąć. Czego potrzebuje do zdrowego rozwoju? Przede wszystkim sadzonki należy umieścić w doniczce ceramicznej wypełnionej mieszanką ziemi do kwiatów z gliną oraz próchnicą. Wcześniej jednak zastosuj drenaż, by woda swobodnie była odprowadzana i nie gromadziła się w nadmiarze. 

Bez względu na to, czy planujesz ustawić donice z lubczykiem w mieszkaniu, czy na balkonie, wybierz odpowiednie stanowisko. Doskonale rozwija się w półcieniu i nie wymaga wówczas tak częstego podlewania. Bezpośrednio nasłonecznione miejsce również świetnie się sprawdzi, jednak wtedy trzeba pilnować, by ziemia nie była sucha. Na zimę możesz przenieść donice do domu lub osłonić je izolacją z włókniny, by ochronić korzenie przed mrozami. Wówczas  lubczyk doskonale poradzi sobie nawet w trudnych warunkach.

Zrób jedną rzecz, a lubczyk bujnie urośnie. Nie nadążysz go zbierać

Jeśli chcesz, by lubczyk rósł zdrowo i bujnie, pamiętaj o regularnym podlewaniu. Szczególnie gdy donica umieszczona jest w nasłonecznionym miejscu. Raz na dwa tygodnie wystarczy też robić jedną rzecz, która będzie dla lubczyku niczym płynny, naturalny nawóz. Dzięki niemu będzie rozrastał się tak bardzo, że aż zacznie "wychodzić" z doniczki. Taki domowy preparat przygotujesz ze skorupek jaj namoczonych we wrzącej wodzie. Odstaw mieszankę na tydzień, co jakiś czas ją mieszając, a po kilku dniach skorupki powinny się rozpuścić. Co dwa tygodnie podlewaj taką wodą lubczyk, a bujnie urośnie, zasilając go niezbędnymi składnikami.

Więcej o: