Jak podaje portal Interia, według najnowszych danych niemieckiego ubezpieczenia emerytalno-rentowego, czyli Deutsche Rentenversicherung Bund, aż 99 tys. Polaków pobiera świadczenia z Niemiec, z czego znaczną część (71,7 tys.) stanowią emerytury. Warto wiedzieć także, że aż 27 tys. beneficjentów mieszka obecnie w Polsce. Jakie warunki trzeba spełnić, by pobierać emeryturę z Niemiec?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Aby otrzymać emeryturę z Niemiec, należy mieć przepracowany w tym kraju co najmniej rok (oraz posiadać dokumenty, które to potwierdzą) oraz opłacać składki przez tzw. czas wyczekiwania, który wynosi minimum 5 lat. Oprócz tego oczywiście muszą osiągnąć wymagany wiek emerytalny, czyli aktualnie jest to 65 lat i 11 miesięcy. Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami możesz złożyć osobiście, online lub pocztą.
Co należy dołączyć do wniosku poza dokumentami dotyczącymi pracy? Z pewnością kopię dokumentu tożsamości, numer ubezpieczenia emerytalnego oraz identyfikacji podatkowej, informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym, numer konta bankowego. Poza tym, w zależności od twojej sytuacji, także akty urodzenia dzieci, potwierdzenie stopnia niepełnosprawności, dłuższej choroby lub okresów bezrobocia i dokumenty, które poświadczające posiadane wykształcenie, czyli np. dyplom. Po złożeniu wniosku w okresie do 3 miesięcy dostaniesz odpowiedź z niemieckiego urzędu.
Według danych średnia emerytura niemiecka dla Polaków wynosi 640 euro. Czy po powrocie do Polski będą otrzymywali świadczenie w tej samej wysokości, co w Niemczech? To zależy od przepisów, które zostały zastosowane przy ich przyznawaniu (porozumienie polsko-niemieckie z 1975 roku czy prawo Unii Europejskiej). W pierwszym przypadku po powrocie do Polski świadczenie zostanie przeliczone przez instytucję niemiecką, a osoba uprawniona otrzyma je tylko za okresy pracy w Niemczech. Z kolei za okres, w których pracowała i była ubezpieczona w Polsce, to instytucja polska ustali i obliczy świadczenie. - Jeżeli natomiast świadczenie niemieckie zostało przyznane z zastosowaniem rozporządzeń unijnych nr 883/2004 i nr 987/2009 dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, to będzie przekazywane w wysokości, w jakiej zostało przyznane — możemy przeczytać na stronie powroty.gov.pl.