Komu przysługuje emerytura z Niemiec? Sam wniosek nie wystarczy. Kluczowe są 3 warunki

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać emeryturę z Niemiec? Wbrew pozorom procedury nie są takie trudne. Według najnowszych danych świadczenia pobiera ponad 99 tys. polskich obywateli, a liczba ta stale rośnie. Jakich dokumentów będziesz potrzebować?

Jak podaje portal Interia, według najnowszych danych niemieckiego ubezpieczenia emerytalno-rentowego, czyli Deutsche Rentenversicherung Bund, aż 99 tys. Polaków pobiera świadczenia z Niemiec, z czego znaczną część (71,7 tys.) stanowią emerytury. Warto wiedzieć także, że aż 27 tys. beneficjentów mieszka obecnie w Polsce. Jakie warunki trzeba spełnić, by pobierać emeryturę z Niemiec?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"

Co trzeba zrobić, aby otrzymać emeryturę z Niemiec? Ważny jest nie tylko wiek emerytalny

Aby otrzymać emeryturę z Niemiec, należy mieć przepracowany w tym kraju co najmniej rok (oraz posiadać dokumenty, które to potwierdzą) oraz opłacać składki przez tzw. czas wyczekiwania, który wynosi minimum 5 lat. Oprócz tego oczywiście muszą osiągnąć wymagany wiek emerytalny, czyli aktualnie jest to 65 lat i 11 miesięcy. Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami możesz złożyć osobiście, online lub pocztą.

Do wniosku dołącz te dokumenty. Urząd rozpatrzy twój wniosek w 3 miesiące

Co należy dołączyć do wniosku poza dokumentami dotyczącymi pracy? Z pewnością kopię dokumentu tożsamości, numer ubezpieczenia emerytalnego oraz identyfikacji podatkowej, informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym, numer konta bankowego. Poza tym, w zależności od twojej sytuacji, także akty urodzenia dzieci, potwierdzenie stopnia niepełnosprawności, dłuższej choroby lub okresów bezrobocia i dokumenty, które poświadczające posiadane wykształcenie, czyli np. dyplom. Po złożeniu wniosku w okresie do 3 miesięcy dostaniesz odpowiedź z niemieckiego urzędu.

Ile wynosi średnia emerytura, którą otrzymują Polacy? Jej wysokość może się zmienić po powrocie do Polski

Według danych średnia emerytura niemiecka dla Polaków wynosi 640 euro. Czy po powrocie do Polski będą otrzymywali świadczenie w tej samej wysokości, co w Niemczech? To zależy od przepisów, które zostały zastosowane przy ich przyznawaniu (porozumienie polsko-niemieckie z 1975 roku czy prawo Unii Europejskiej). W pierwszym przypadku po powrocie do Polski świadczenie zostanie przeliczone przez instytucję niemiecką, a osoba uprawniona otrzyma je tylko za okresy pracy w Niemczech. Z kolei za okres, w których pracowała i była ubezpieczona w Polsce, to instytucja polska ustali i obliczy świadczenie. - Jeżeli natomiast świadczenie niemieckie zostało przyznane z zastosowaniem rozporządzeń unijnych nr 883/2004 i nr 987/2009 dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, to będzie przekazywane w wysokości, w jakiej zostało przyznane — możemy przeczytać na stronie powroty.gov.pl

Więcej o: