Coraz więcej rodziców decyduje się na te dwa "roślinne" imiona. Były znane już w starożytności

Ku zaskoczeniu niektórych w języku polskim nie brakuje imion, ściśle związanych z naturą. Dwa z nich zyskują na popularności i pną się w rankingach najczęściej nadawanych imion dla dziewczynek w Polsce. Poznaj ich prawdziwe znaczenie.

Wybór imienia przez rodziców to niezwykle trudna decyzja. Wiele osób szuka inspiracji w wielu rzeczach, również w naturze. W języku polskim istnieje wiele imion, które swoją konotację mają właśnie w roślinach. Chodzi tutaj np. o Oliwię czy Laurę. Geneza tych niegdyś zapomnianych, dziś niezwykle popularnych imion nie dla wszystkich jest znana.

Zobacz wideo Najchętniej wybierane imiona dla córek w 2022 roku

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najpopularniejsze imiona 2022. Oliwia oraz Laura pną się w górę w rankingach

Na stronie dane.gov.pl można śledzić rankingi najpopularniejszych imion żeńskich w ostatnich latach. Obserwując poprzednie lata, można zauważyć, że dwa z nich wciąż pną się ku górze. Chodzi tutaj o imię Oliwia oraz Laura. W 2021 roku Oliwia uplasowała się w rankingu najczęściej nadawanych imion na 7. miejscu, by w 2022 utrzymać tę pozycję. Laura z kolei w 2021 roku zajmowała 6. miejsce, a już rok później podskoczyła o dwa w górę i obecnie zajmuje 4. miejsce. Ciekawostką jest, że w 2020 roku imiona Oliwia i Laura zajmowały kolejno 8. i 9. miejsce. Być może w przyszłym roku znajdą się na szczycie tej listy.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2022 roku:

 1. Zofia,
 2. Zuzanna,
 3. Hanna,
 4. Laura,
 5. Maja, 
 6. Julia,
 7. Oliwia,
 8. Alicja,
 9. Pola,
 10. Lena.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2021 roku:

 1. Zuzanna,
 2. Zofia,
 3. Hanna,
 4. Julia,
 5. Maja,
 6. Laura,
 7. Oliwia,
 8. Alicja,
 9. Lena,
 10. Pola.

Imiona dla dziewczynek 2023. Co oznacza Oliwia oraz Laura?

Oliwia to imię pochodzenia łacińskiego związane etymologicznie z pospolitym wyrazem oliva. Oznacza gałązkę drzewa oliwnego, która jest również symbolem pokoju. Imię to było już znane w starożytności. Z natury kobiety o tym imieniu są spokojne i opanowane. Nie mają w zwyczaju wdawać się w konflikty, a najbardziej cenią sobie rodzinne tradycje i rytuały. 

Laura ma z kolei dwa znaczenia. Jedno z nich wywodzi się od łacińskiego słowa "laurus", czyli "wawrzyn". Oznacza więc "tą, którą uwieńczono wawrzynem". Drugie zaś to nazwa, którą określano kobiety pochodzące z podrzymskiego Laurentum.  Kobiety noszące to imię są niezwykle kontaktowe, wesołe i sympatyczne. Co więcej, posiadają bardzo wysokie poczucie własnej wartości.

Więcej o: