Jak oprysk na koper? Zbierz na łące i zalej wodą. Mszyce odejdą w zapomnienie

Jaki oprysk na koper? To pytanie zadaje sobie wielu ogrodników, którzy widzą, że ich roślina marnieje w oczach. Okazuje się, że inwestowanie w drogie preparaty jest zbyteczne. Skuteczną rolę odegra bowiem to, co znajdziesz na łące. Zalej wodą i odczekaj dwie godziny, a się zdziwisz.

Koperek jest świetnym dodatkiem do obiadu i przetworów, na przykład kiszonych ogórków. Choć wiele osób kupuje pęczki w markecie czy na straganie, coraz więcej osób decyduje się na uprawę rośliny w ogrodzie. Niestety koperek, tak jak i inne warzywa ogrodowe, może zostać zaatakowany przez szkodniki, na przykład mszyce. Mało kto wie, że można je zwalczyć domowymi sposobami, bez potrzeby stosowania drogich i chemicznych środków. Oto co należy zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Co atakuje koper? Najpierw rozpoznaj, z czym masz do czynienia

Koper w ogrodzie może zostać zaatakowany na przykład przez mszycę wierzbowo-marchiwaną. Szkodniki występują zarówno ze skrzydłami, jak i bez, dlatego trudno na pierwszy rzut oka rozpoznać, że to właśnie z nimi mamy do czynienia. Co innego, jeśli spojrzymy na sam koperek. Żółknięcie i kędzierzawienie kopru może być oznaką, że mszyca wysysa z nich sok, co w następstwie doprowadza do obumarcia rośliny.

Z tego względu warto unikać siania kopru w okolicach wierzby, na której często osiadają mszyce, a także obok roślin z tej samej rodziny. Na szczęście ze szkodnikami szybko upora się prosty w przygotowaniu i ekologiczny oprysk.

Jaki oprysk na koper? Przygotuj ekologiczny produkt z mniszka lekarskiego

Do zwalczenia mszyc atakujących koper sprawdzi się ekologiczny oprysk z mniszka lekarskiego. Jak go przygotować?

  1. Zbierz około 400 g świeżych liści mniszka lekarskiego i zalej je 10 l wody o temperaturze około 40 stopni Celsjusza.
  2. Odstaw płyn w chłodne miejsce i odczekaj dwie godziny.
  3. Przecedź roztwór, przelej go do butelki z atomizerem i spryskaj koper.

Należy pamiętać, by zawsze stosować świeży oprysk, gdyż taki, który przeleżał kilka dni, nie spełni prawidłowo swojej roli.

Więcej o: