Kiedy się modliła, wpadała w ekstazę i widziała swojego anioła stróża. Kim była Franciszka Rzymianka?

Chociaż uważała, że powinna wstąpić do zakonu, rodzice wydali ją za mąż. Franciszka straciła jednak troje dzieci i męża i oddała swoje życie potrzebującym. Za dobroć Bóg miał ją wynagrodzić różnymi wizjami.

Więcej ciekawych historii niezwykłych kobiet na stronie Gazeta.pl

Franciszka Rzymianka to włoska mistyczka i święta Kościoła katolickiego, która żyła w Rzymie w latach 1384-1440. Gdy była młoda, chciała wstąpić do zakonu, ale rodzice mieli inny pomysł na jej przyszłość i wydali ją za mąż. Wyszła za Wawrzyńca di Ponziani. Urodziła dwóch synów i córkę, jednak dwoje z nich umarło w wieku około sześciu lat. Kiedy zrabowano jej majątek, zmarł mąż i ostatni syn, całkowicie oddała się dobroczynności. W 1425 roku powstało inspirowane jej dobrocią stowarzyszenie Oblatek Benedyktynek z Góry Oliwnej, które skupiało kobiety podobne do niej - o otwartym sercu, gotowe służyć innym ludziom w potrzebie.  

Zobacz wideo Ile powinna zarabiać kobieta?

Franciszka widywała swojego anioła stróża

Kiedy Franciszka straciła rodzinę, wstąpiła do zakonu i zamieszkała przy kościele Santa Maria Nova niedaleko Forum Romanum. Wtedy właśnie Bóg miał ją nagrodzić licznymi łaskami, widywała anioła stróża, podobno zawsze, gdy go potrzebowała, zjawiał się u jej boku, dodając siły i odwagi. Franciszka miewała też rozmaite wizje, podczas modlitw wpadała w ekstazę, w czasie jednej z nich ukazały się jej czyściec i piekło.

Kanonizacja Franciszki

Franciszka została kanonizowana w 1609 roku przez papieża Pawła V. Jest patronką Rzymu, kobiet, oblatów benedyktyńskich oraz kierowców (obok św. Krzysztofa). W ikonografii przedstawia się ją jako kobietę o niezwykle łagodnej twarzy, w czarnej sukni i białym welonie, często towarzyszy jej anioł. Niektórzy artyści uwieczniali ją z koszem chleba i wiązką drewna - atrybutami osoby niosącej pomoc ubogim. 

Więcej o: