Szorstka skóra na łokciach oraz kolanach to najczęściej problem natury estetycznej, który wynika z predyspozycji genetycznych oraz nieodpowiedniej pielęgnacji. Jak o nią zadbać, by znów była miękka i przyjemna w dotyku? Z pomocą przyjdą sprawdzone, domowe triki.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Łokcie oraz kolana to miejsca szczególnie narażone na otarcia, oraz urazy, dlatego w ich obrębie skóra jest grubsza. To z kolei sprawia, że wystarczy nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak, by stała się szorstka, sucha, a niekiedy nawet zaczęła się łuszczyć i pękać. Praca przy biurku, podczas której opieramy łokcie o blat, jeszcze bardziej potęguje problem. Dlatego tak ważne jest, aby wprowadzić regularną i dopasowaną do jej potrzeb pielęgnację. Szukając gotowych kosmetyków wybieraj te mocno nawilżające, a nawet natłuszczające, w których składzie znajdziesz mocznik, masło shea czy kwas hialuronowy. Jak poradzić sobie z problemem z pomocą naturalnych metod?
Z szorstkimi łokciami możesz walczyć także z pomocą sprawdzonych, domowych sposobów. Idealnie sprawdzi się silnie nawilżająca i kojąca maseczka, którą wykonasz samodzielnie. Czego będziesz potrzebować?
Zagotuj wodę, a następnie wsyp do niej siemię lniane. Poczekaj ok. 30 minut, aż zmięknie i ostygnie, po czym dodaj pozostałe składniki i wymieszaj. Powinna powstać stosunkowo gęsta i klejąca pasta. Łokcie oraz kolana dokładnie oczyść, wykonaj peeling i osusz. Na tak przygotowaną skórę nanieś maskę i trzymaj 15 minut, na koniec zmyj letnią wodą. Początkowo nakładaj mieszankę nawet dwa razy w tygodniu, a gdy skóra stanie się miękka i przyjemna w dotyku możesz powtarzać zabieg coraz rzadziej.
Warto mieć na uwadze, że przesuszona, szorstka skóra na łokciach może być również objawem problemów ze zdrowiem, np. cukrzycy czy niedoczynności tarczycy. Dlatego pamiętaj, jeśli wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji nie przyniesie skutków, warto skonsultować się z lekarzem. Nie zwlekaj z wizytą, jeśli cokolwiek cię niepokoi.