Kiedy oprysk śliwy na robaki? Czas skraplania wpłynie pozytywnie na plony. Szkodniki odejdą w siną dal

Śliwa, jak i inne drzewka owocowe, są szczególnie narażone na działania szkodników, a także różnego rodzaju choroby, Aby im zapobiec, należy odpowiednio wcześnie skorzystać z oprysku. W jaki sposób go przygotować i kiedy nakładać na drzewa? Stosuj się do tych trików, a robaki odejdą w siną dal.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Oprysk na śliwy to jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia rośliny przed szkodnikami i chorobami. Co więcej, niektóre z domowych preparatów mają także pozytywny wpływ na ilość plonów. Użyj ich na drzewkach, a nie tylko zadbasz o ich zdrowie, ale również sprawisz, że bujnie zaowocują.

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Oprysk drzew owocowych na robaki. Kiedy go stosować?

Śliwę można chronić za pomocą oprysków dość wcześnie. Z preparatów warto korzystać już w okresie nabrzmiewania pąków. Nakładając substancje ochronne w tym stadium rozwoju drzewka, działamy zapobiegawczo. Opryski na robaki warto robić również na chwilę przed kwitnięciem śliw. Wtedy nie tylko odpędzimy szkodniki, ale i zadbamy o zdrowie rośliny, osłaniając ją przed takimi chorobami, jak np. brunatną zgnilizną drzew pestkowych.

Oczywiście, oprysk na śliwę to także dobry sposób na pozbycie się szkodników i chorób atakujących drzewka. Jeśli zauważyłaś, że rośliny zmagają się z problemami zdrowotnymi, a na ich liściach i kwiatach żerują robaki, od razu zajmij się przygotowaniem domowego preparatu. Jakich składników potrzebujesz?

Domowy oprysk śliwy. Przygotuj sprawdzony środek z warzyw i ziół

Jednym z najlepszych oprysków na śliwy jest preparat stworzony ze skrzypu polnego. Dzięki bogatej zawartości kwasu krzemowego roślina jest naturalnym pogromcą szkodników i różnego rodzaju chorób. Co więcej, zioło jest również źródłem wielu witamin, składników odżywczych, flawonoidów, czy karotenoidów, które pozytywnie wpływają na rozwój drzewek. Stosując go we wczesnych stadiach rozwoju śliwy, zapewnimy bujne i zdrowe plony.

Jak przygotować domowy oprysk ze skrzypu polnego? 100 gramów zioła (tylko zieloną część) posiekaj lub zmiel. Następnie zanurz roślinę w litrze wody. Odstaw mieszaninę do ciemnego miejsca na mniej więcej 24 godziny. W tym czasie preparat sfermentuje i będzie nadawał się do nałożenia na drzewka. Przelej środek do butelki ze spryskiwaczem, a następnie obficie spryskaj śliwy

Jeśli drzewka są atakowane przez mszyce, wypróbuj oprysk na bazie czosnku lub cebuli. Owady nie cierpią zapachu tych warzyw, przez co w ciągu kilku dni przegonisz je ze swojego ogrodu. Posiekaj 100 gramów białej cebuli (razem z łupinami), po czym dodaj je do 10 litrów wody, Całość gotuj przez co najmniej 30 minut. Poczekaj, aż preparat przestygnie, a następnie przelej go do butelki z atomizerem. Z tak przygotowanego oprysku korzystaj kilka razy w miesiącu. 

Więcej o: