Trik za 0 zł, który uratuje marniejące rośliny. Stosują go nawet wprawni ogrodnicy. "Też tak robię"

Chcesz lepiej zadbać o swoje rośliny? A może zauważasz ostatnio, że marnieją w oczach? Szybko i łatwo możesz uratować je, stosując jeden sprytny trik. Wystarczy, że sięgniesz po produkt z kuchni, który doskonale sobie poradzi.

Zdarza się, że najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Tak jest między innymi w tym przypadku. Jeśli twoje rośliny są suche lub więdną, zastosuj domowy sposób, który przedstawiła użytkowniczka TikToka z profilu @purivedplantfood. Nic nie kosztuje, a może szybko uratować marniejące kwiaty doniczkowe. Co należy zrobić? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zamiast do jedzenia, wykorzystaj do uratowania roślin. Szybko zapewnisz im doskonałe warunki do rozwoju

Jednym z powodów, przez który rośliny nie rozwijają się tak, jak powinny, jest zbyt ciasne rozmieszczenie gleby w doniczce. Przez to woda, powietrze oraz wszelkie składniki odżywcze nie docierają do wszystkich korzeni, a roślina błyskawicznie usycha. Jeśli zdarza ci się także przelać rośliny, możesz zauważyć, że zaczynają więdnąć. Wówczas również z pomocą przyjdzie trik, który na TikToku zaprezentowała użytkowniczka z profilu @purivedplantfood. Dzięki niemu twoje uprawy szybko się zazielenią, znów zaczną bujnie rosnąć i po prostu odżyją. Co należy zrobić?

Wystarczy, że sięgniesz po pałeczki do sushi, wykałaczkę do szaszłyków czy łyżkę z drewnianą końcówką. Takim narzędziem należy rozbić nieco ziemię w doniczkach, wkładając je delikatnie w glebę. Napowietrzenie sprawi, że woda będzie swobodniej spływała do korzeni, a powietrze oraz składniki mineralne również z łatwością do nich dotrą. Dzięki temu będą równomiernie i swobodnie rosły, co przyczyni się do rozrostu roślin. W mig staną się pięknie zielone, dorodne, a kwiaty doniczkowe mogą nawet obsypać się pąkami. Taki zabieg warto wykonywać co najmniej raz w miesiącu. Jeśli są to rośliny wielosezonowe i gleba jest już starsza, można stosować go częściej, w zależności od potrzeb.

Co zrobić, gdy rośliny więdną lub usychają? Sprawdź, czy nie popełniasz popularnych błędów

W komentarzach pod udostępnionym TikTokiem pojawiło się wiele opinii na temat przedstawionego sposobu. Wiele osób już go wypróbowało. Niektórzy zaznaczali jednak, że po napowietrzeniu jednej rośliny należy umyć pałeczki, zanim użyjemy ich do uratowania kolejnej rośliny. Wszystko po to, by nie przenosić między nimi ewentualnych chorób czy szkodników, o czym wspominała także Nicole.

Potwierdzam! Też tak robię.
Ja owijam dodatkowo patyczek papierem. Nie trzeba go za każdym razem czyścić, wystarczy wymienić papier.
Muszę robić to częściej!

Nie tylko zbyt zbita ziemia w doniczce może sprawić, że rośliny zaczną marnieć. Jednym z popularnych problemów jest także przesuszanie lub zbyt obfite podlewanie kwiatów, co również może negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Warto też pamiętać, że nie każdy gatunek roślin świetnie odnajdzie się w pełni nasłonecznionym stanowisku. Należy zapewnić im takie miejsce, które wskazane jest w charakterystyce upraw poszczególnych rodzajów roślin.

Więcej o: