Dodatek po 65. roku życia to od 294 do nawet 1500 zł co miesiąc! Kto może się o niego ubiegać?

Niektórzy seniorzy mogą załapać się na dodatek po 65. roku życia. Dzięki niemu zasilą domowy budżet dodatkową gotówką. Niektórzy z nich mogą liczyć nawet na 1500 zł co miesiąc. Kto może złożyć wniosek?

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale niektórzy seniorzy i niektóre seniorki mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze, które zostaną im wypłacone wraz z emeryturą. Dzięki temu zasilą swój budżet bonusową gotówką. Nie muszą czekać jedynie na trzynastą lub czternastą emeryturę, by podreperować nieco własną sytuację finansową. Sprawdź, czy możesz co miesiąc otrzymać jeden z poniższych dodatków

Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Program "Mama 4+" to nawet 1500 zł miesięcznie

Zarówno seniorki, jak i seniorzy mogą ubiegać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowe pieniądze. Będą im wypłacane co miesiąc, jeśli spełnią dwa warunki. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje jedynie tym, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci i mają ukończony odpowiedni wiek. Kobiety powinny ukończyć 60 lat, a mężczyźni 65 lat. Seniorzy mogą ubiegać się o pieniądze tylko wtedy, jeśli wychowywali dzieci, ponieważ ich mama je porzuciła, zmarła lub nie uczestniczyła w ich życiu.

Wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest corocznie waloryzowana i wynosi tyle, ile najniższa emerytura. Od 1 marca 2023 roku jest to kwota w wysokości 1588,44 zł brutto. Wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W całości gotówkę tę otrzymają ci, którzy nie pobierają emerytury lub renty. Jeśli senior lub seniorka otrzymują świadczenie, lecz niższe niż 1588,44 zł brutto, rodzicielskie świadczenie zostanie uzupełnione do tej kwoty. 

Dodatek pielęgnacyjny dla seniorek i seniorów. 294,39 zł co miesiąc wypłaci ZUS

Seniorki oraz seniorzy, którym przysługuje prawo do pobierania renty lub emerytury mogą ubiegać się o dodatkowe 294,39 zł co miesiąc. Wypłaci je ZUS, jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki. Dodatek pielęgnacyjny przysługuje tym, którzy są całkowicie niezdolni do pracy oraz do samodzielnej egzystencji i mają potwierdzające to orzeczenie lub po prostu ukończyli 75 lat. W tym drugim przypadku pieniądze wypłacane są z automatu wraz z pobieranym świadczeniem i nie trzeba składać wniosku wraz z oświadczeniem o stanie zdrowia. 

Więcej o: