Jak odstraszyć wróble? Umieść jedną rzecz w doniczce. Odfruną w okamgnieniu

Jak pozbyć się wróbli? Choć ptaki są pod ochroną i należy na nie uważać, można odstraszyć je z posesji, wykorzystując proste, nieszkodzące ptakom sposoby. Sprawdź, co należy zrobić, a także jak pomoże przygotowany w domu strach na wróble.

Wróble można spotkać w Europie, Afryce i Azji. Ptaki przylatują do wielu ogrodów i na gospodarstwa, czyli do miejsc, które są zaadaptowane przez człowieka. Są pożyteczne, gdyż zjadają owady, a ich populacja wciąż ulega zmniejszeniu. Od 2004 r. znajdują się pod ochroną, dlatego warto postarać się im nie szkodzić. Choć obecność wróbli w ogrodzie może przynieść wiele korzyści, w miastach sytuacja wygląda nieco inaczej — ptaki często zanieczyszczają balkony odchodami. Jak odstraszyć wróble? Tymi prostymi metodami nie zrobisz im krzywdy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nie dotykaj małych ptaków. Możesz im zaszkodzić

Jak pozbyć się wróbli? Wykorzystaj kolorowe wiatraczki i moc zapachów

Jeśli wróble zanieczyszczają twój balkon i chciałabyś, żeby odfrunęły na dobre i poszukały innego, bezpiecznego miejsca, możesz odstraszyć je prostymi sposobami. Co ważne, nie zrobią ptakom krzywdy, a jedynie zachęcą je do "przeprowadzki".

  1. Wystaw kolorowe wiatraczki — Poruszanie ich pod wpływem wiatru wystraszy ptaki, które szybko odfruną. Możesz umieścić przedmioty w doniczkach z kwiatami balkonowymi, czy doczepić do elementu płotu. Pamiętaj, by co jakiś czas zmieniać miejsce, gdyż jeśli wiatraczki będą ciągle w tym samym, ptaki mogą się do nich przyzwyczaić.
  2. Postaw na nieprzyjemne dla wróbli zapachy — Jeśli ptaki poczują zapach, który nie jest dla nich przyjemny, z pewnością postanowią zadomowić się gdzieś indziej. Sprawdzi się ocet (roztworem z octu możesz np. umyć płytki balkonowe), czy płyn do mycia naczyń.

Strach na wróble? Zrobisz go w domu za grosze

Oprócz wiatraczków i zapachów odstraszających możesz też samodzielnie przygotować stracha na wróble w domu. To dobry sposób dla tych, którzy mają domy z dala od miast. Na TikToku @enchantedgardensrichmond pokazano, jak to zrobić.

  1. Przygotuj dwa kije — jeden krótszy, drugi dłuższy. Umocuj je razem tak, by utworzyć kształt krzyża.
  2. Ubierz kukłę w stare, niepotrzebne ubrania i wypełnij środek np. watą lub słomą.
  3. Postaraj się, by lalka wyglądała jak człowiek, co odstraszy wróble.

Możesz też dodatkowo przymocować do stracha płyty CD, których blask odstraszy ptaki, a także przyczepić do jej rąk na przykład butelki lub puszki z kamieniami, które będą wydawać dźwięki.

Więcej o: