Jak myć panele fotowoltaiczne, aby ich nie uszkodzić? Wymieszaj ten produkt z płynem do szyb

Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na panele fotowoltaiczne. Mogą być one umiejscowione na dachu budynku lub na ziemi i są świetnym sposobem na tanią energię elektryczną. Podpowiadamy, jak czyścic panele, aby nie uszkodzić ogniw.

Zabrudzone panele fotowoltaiczne przyczyniają się do zmniejszenia efektywności, więc jeśli zdecydowaliśmy się na ich zamontowanie, pamiętajmy o regularnym czyszczeniu. Podpowiadamy sposoby, dzięki którym szybko i sprawnie ściągniesz brud z paneli słonecznych. 

Zobacz wideo Koniec fotowoltaiki w Polsce? Małgorzata Tracz: Nie jest to dobra ustawa

Jak często czyścić panele fotowoltaiczne? Rób to regularnie, aby panele nie straciły na wydajności

Regularne czyszczenie paneli sprawi, że będą mogły spełniać swoje zadanie w 100%. Zalegający brud i kurz ograniczają dostęp do słońca i utrudniają pobieranie przez panele energii słonecznej. Na powierzchni paneli osiada kurz, pył z drzew, cząstki spalin, a także ptasie odchody, więc warto je myć przynajmniej dwa razy do roku. Do czyszczenia nie wolno używać mocnych detergentów, gdyż ich silne działanie może uszkodzić ogniwa. Paneli nie powinnyśmy myć w ciągu dnia. Zanim przystąpimy do działania, należy poczekać, aż ostygną. Najlepiej robić to z samego rana lub późnym wieczorem. Do mycia nie wolno używać myjek ciśnieniowych ani szorstkich gąbek, ponieważ możemy uszkodzić ich powierzchnię.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Czym czyścić panele fotowoltaiczne? Do trudnych zabrudzeń przyda ci się ocet winny

Panele słoneczne nie wymagają specjalnych środków czyszczących. Do ich umycia wystarczy woda destylowana i miękka gąbka, która nie uszkodzi powierzchni ogniw. Jeśli panele są bardzo zabrudzone, możesz przygotować mieszankę octu winnego i płynu do mycia szyb. Oba składniki wymieszaj w wiadrze, a potem umyj panele za pomocą gąbki. Pamiętajmy, aby zachować szczególną ostrożność w przypadku paneli umieszczonych na dachu i w takim wypadku najlepiej wezwać specjalistyczną firmę świadczącą takie usługi.

Więcej o: