Kiedy siać nasturcję? Najlepszy termin dobiega końca! Po nim może być za późno

Nasturcja - kiedy siać? Coraz ładniejsza pogoda zachęca do dbania o rośliny w ogrodzie i na balkonie. Warto nie przegapić terminu wysiewu nasturcji, by kwiat cieszył oko przez całe lato. Sprawdź, kiedy to zrobić i na co zwrócić uwagę podczas uprawy.

Nasturcja jest popularną rośliną ozdobną. Często można zobaczyć ją na balkonach czy w ogrodach, a swoim wyglądem zachwyca niejedno oko. Co istotne, sprawdza się też jako dodatek w kosmetyce, a nawet w kuchni. Kiedy siać nasturcję, by zachwycała kwitnieniem przez całe lato? Wyjaśniamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Nasturcja — kiedy siać? Tego terminu lepiej nie przegapić

Nasturcje występują w naturalnym środowisku w suchych zaroślach i w górach. Niektóre gatunki są uprawiane jako ozdoba. Kiedy siać, by cieszyć oko widokiem pięknych kwiatów jeszcze w tym sezonie? Możesz z powodzeniem uprawiać ją w doniczce, ale zwróć uwagę na odpowiedni termin. Okazuje się, że nasiona nasturcji warto wysiać w kwietniu lub w maju w odstępie około 20 cm. Mało kto wie, że roślina wydziela naturalne substancje wabiące mszyczniki, które z kolei żywią się larwami mszyc. Z tego względu dobrym pomysłem jest umieszczenie ich w ogrodzie w pobliżu warzywnych grządek.

Jak dbać o nasturcje? Kwiat nie ma wielu wymagań

Nasturcja nie ma wielu wymagań, jeśli chodzi o glebę — w wielu przypadkach sprawdzi się standardowa mieszanka kwiatowa. Miejsce, w którym ma się rozwijać, powinno być słoneczne lub lekko zacienione, dzięki czemu kwitnienie będzie odbywać się przez całe lato.

Roślina latem może wymagać sporo wody, dlatego na balkonie warto podlewać ją nawet dwa razy dziennie — pod warunkiem że rozwija się w nasłonecznieniu. W innym przypadku można dostarczać jej nieco mniej cieczy. Należy też zachować ostrożność, by nie dopuścić do przelania kwiatu. Niestety nasturcja nie jest zimoodporna, a w naszych warunkach klimatycznych będzie kwitła jedynie przez jeden sezon. Posiana bezpośrednio do gleby może jednak zaskoczyć przetrwaniem nasion i zakiełkowaniem już podczas kolejnej wiosny.

Więcej o: