Bonsai do ogrodu? Pilnuj jednej zasady podczas przycinania. Wyhodujesz drzewko jak z japońskiego raju

Drzewko bonsai najczęściej trzymamy w domu, ale coraz popularniejsza staje się uprawa bonsai do ogrodu. Pamiętajmy jednak, że formowanie drzewka wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a także czasu. Podpowiadamy, jakiego błędu podczas formowania bonsai nie popełniać, aby zdrowo i efektownie rosło.

Bonsai to chińska sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów. Jeśli chcemy uprawiać bonsai na działce, musimy uzbroić się w duże pokłady cierpliwości. Podpowiadamy, jak wyhodować piękne drzewko bonsai do ogrodu i w jaki sposób o nie dbać, aby nie zmarniało. 

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Jakie rośliny na bonsai do ogrodu? 5 typów drzew, które nadają się do tego idealnie

Nie wszystkie rodzaje roślin nadają się do formowania bonsai do ogrodu. Do hodowli na bonsai najlepiej nadają się świerki, dęby, sosny, jałowce i cisy. Najważniejszym elementem pielęgnacyjnym drzewka jest jego przycinanie i formowanie. Pierwszym krokiem jest usunięcie zbędnych oraz wystających pędów i gałęzi, a następnie roślinę obwiązuje się drutem, aby uzyskać pożądaną formę. Uprawianie bonsai jest czasochłonne i wymaga wielkich pokładów cierpliwości, ponieważ drutowanie drzewka może potrwać nawet do 4 lat. Pamiętajmy jednak, że z przycinaniem powinniśmy się wstrzymać do kilku miesięcy od momentu posadzenia rośliny w ziemi. Dopiero gdy mamy pewność, że się przyjęło i jest zdrowe, możemy wykonać pierwsze cięcia. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Uprawa bonsai w ogrodzie. Podczas formowania drzewa pamiętaj o jednej rzeczy

Formowanie drzewka bonsai do ogrodu jest elementem, który nada naszej roślinie niecodzienny i oryginalny wygląd. Dzięki obwiązaniu pędów i pnia drutem tworzymy powyginane konary, które są charakterystyczną cechą bonsai, ale pamiętajmy, aby nie przesadzić. Konary rosną w górę, a przy drutowaniu możemy lekko je wygiąć, ale muszą wyglądać naturalnie, ponieważ w innym wypadku nasze drzewko zwyczajnie zmarnieje. Drut utrzymuje pień w odpowiednim kształcie, jednak zbyt długo przetrzymany może zacząć wrastać w korę, więc kiedy otrzymamy wymarzony kształt, powinniśmy szybko go zdjąć, gdyż zaszkodzimy naszej roślinie.

Więcej o: