Bonsai to chińska sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów. Jeśli chcemy uprawiać bonsai na działce, musimy uzbroić się w duże pokłady cierpliwości. Podpowiadamy, jak wyhodować piękne drzewko bonsai do ogrodu i w jaki sposób o nie dbać, aby nie zmarniało.
Nie wszystkie rodzaje roślin nadają się do formowania bonsai do ogrodu. Do hodowli na bonsai najlepiej nadają się świerki, dęby, sosny, jałowce i cisy. Najważniejszym elementem pielęgnacyjnym drzewka jest jego przycinanie i formowanie. Pierwszym krokiem jest usunięcie zbędnych oraz wystających pędów i gałęzi, a następnie roślinę obwiązuje się drutem, aby uzyskać pożądaną formę. Uprawianie bonsai jest czasochłonne i wymaga wielkich pokładów cierpliwości, ponieważ drutowanie drzewka może potrwać nawet do 4 lat. Pamiętajmy jednak, że z przycinaniem powinniśmy się wstrzymać do kilku miesięcy od momentu posadzenia rośliny w ziemi. Dopiero gdy mamy pewność, że się przyjęło i jest zdrowe, możemy wykonać pierwsze cięcia.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Formowanie drzewka bonsai do ogrodu jest elementem, który nada naszej roślinie niecodzienny i oryginalny wygląd. Dzięki obwiązaniu pędów i pnia drutem tworzymy powyginane konary, które są charakterystyczną cechą bonsai, ale pamiętajmy, aby nie przesadzić. Konary rosną w górę, a przy drutowaniu możemy lekko je wygiąć, ale muszą wyglądać naturalnie, ponieważ w innym wypadku nasze drzewko zwyczajnie zmarnieje. Drut utrzymuje pień w odpowiednim kształcie, jednak zbyt długo przetrzymany może zacząć wrastać w korę, więc kiedy otrzymamy wymarzony kształt, powinniśmy szybko go zdjąć, gdyż zaszkodzimy naszej roślinie.