Strój dziewczynki na komunię wywołał poruszenie. W ręku trzymała berło. "Wygląda jak do ślubu"

Maj to miesiąc pierwszych komunii świętych. Od dawna trwa spór pomiędzy rodzicami o to, jak powinny wyglądać stroje dzieci na ten dzień. Niektórzy przekonują, że najważniejszy jest umiar i skromny krój, niektórzy zaś stroją swoje dzieci w prawdziwie "balowe" kreacje. Taką właśnie suknię miała na sobie pewna dziewczynka, która przystępowała niedawno do sakramentu.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Ile pieniędzy włożyć do koperty na komunię? [SONDA]

Film z wydarzenia trafił na TikToka i wywołał niemałe poruszenie wśród internautów.

Można odnieść wrażenie, że kreacja 8-latki bardziej pasuje na karnawał lub wesele, niż na pierwszą komunię świętą. Dziecko ma wyrazisty makijaż, wykonany prawdopodobnie przez profesjonalną makijażystkę. Na załączonym materiale widać m.in. długie, doklejane rzęsy i mocny, ciemny cień na powiekach. Nie brakuje także wysokiego upięcia, również najprawdopodobniej wykonanego w salonie fryzjerskim.

Dziewczynka została wystrojona przez rodziców w długą, rozłożystą suknię z welonem. Na głowie ma srebrną koronę, a w dłoni trzyma berło w tym samym kolorze. 

Nagranie trwa zaledwie piętnaście sekund, ale widnieje pod nim już ponad 160 komentarzy. Opinie pod materiałem są różnorodne, niektóre osoby np. zszokowane są dorosłym wyglądem 8-latki. Część osób stwierdza, że strój oraz makijaż są zbyt wyraziste jak dla kilkuletniej dziewczynki.

Pierwsza komunia święta. Dziewczynka wystrojona w balową suknię i berło

"Wygląda pięknie, jak do ślubu, ale nie do komunii" - pisze jedna z internautek. 

Należy jednak podkreślić - na co zwracają uwagę komentujący - że dziewczynka należy do koczowniczej grupy etnicznej pochodzenia irlandzkiego. Irish Travellers. To podróżnicy, którzy tworzą społeczności głównie na terenie Irlandii, Wielkiej Brytanii, ale również w Stanach Zjednoczonych.

Irish Travellers posiadają odrębny język (zwany shelta, luc w określeniu potocznym - cant albo gamon) oraz odrębną kulturę. Dotąd szacuje się, że w Irlandii Północnej mieszka ich około 1500, a w USA jest to ok. 10 tysięcy osób.

Irlandzcy podróżnicy posiadają pewne cechy kulturowe, podobne do innych grup nomadycznych - jeśli chodzi m.in o koczowniczy styl życia, wartości, itp. Społeczność irlandzkich travellersów - tak jak inne tego rodzaju społeczności - posiada również swoją historię prześladowania i wykluczenia społecznego.

W społeczności travellersów, tego rodzaju wystawne kreacje dziewczynek na różne okazje, w tym m.in. na pierwsza komunię świętą, są czymś zupełnie naturalnym.

Źródło: TikTok

Więcej o: