Czy hulajnogą elektryczną wolno jeździć po chodniku? Jest to możliwe tylko jednym przypadku

Czy hulajnogą elektryczną można jechać po chodniku? To pytanie zadał sobie choć razy chyba każdy mieszkaniec większego miasta. Pojazdy niespodziewanie namnożyły się w metropoliach, a z roku na rok, jest ich coraz więcej. Od niedawna przepisy ustanowiły, w jakich miejscach można się nimi poruszać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Hulajnogi elektryczne stały się niezwykle popularne w ostatnich latach. W większych miastach znajdziemy je w zasadzie na każdym rogu. Czy jednak można poruszać się nimi po chodniku? W świetle prawa jest to dozwolone tylko w niektórych przypadkach. Za złamanie przepisów, kierowcom grozą mandaty.

Zobacz wideo Góralczyk: "Popularność hulajnóg to efekt urbanizacji"

Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych. Mandaty sięgają nawet do 2500 złotych

Taryfikator mandatów w ostatnich latach znacznie wzrósł. Grzywny dotyczące kierowania pojazdów pod wpływem alkoholu zostały szczególnie zaostrzone. Tyczy się to także hulajnóg elektrycznych. Osoby jadące popularnym jednośladem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila we krwi) mogą zapłacić nawet 2500 zł. Kierowcy, u których wykryto od 0,2 do 0,5 promila, zostaną ukarani grzywną w wysokości 1000 złotych. To jednak nie koniec przepisów dotyczących poruszania się na elektrycznej hulajnodze.

300 złotych mandatu - taką karę przewidują przepisy dla kierowców, którzy przewożą pasażerów za pomocą hulajnogi elektrycznej. Na pojeździe, w świetle prawa, poruszać się może tylko jeden człowiek. Co więcej, grzywnę można otrzymać także za przekroczenie prędkości. Według przepisów jadąc na jednośladzie, nie wolno przekroczyć 20 km/h. Za niedostosowanie się do tej zasady również możemy zapłacić do 300 złotych.

Czy hulajnogą elektryczną można jechać po chodniku? Tylko w szczególnych wypadkach

Choć jazda hulajnogą po chodniku jest dozwolona prawnie w kilku sytuacjach. Przede wszystkim, pojazdy tego rodzaju powinny poruszać się po ścieżce rowerowej. Jeśli jednak nie występuje ona na trasie, kierowca hulajnogi elektrycznej może zjechać na drogę, na której obowiązuje ograniczenie do 30 km/h. Jeśli takowego ograniczenia nie ma, kierujący jednośladem ma obowiązek poruszać się po chodniku. Należy natomiast pamiętać o kilku zasadach dotyczących jazdy po deptaku. 

Przede wszystkim, hulajnoga nie może przekraczać prędkości zbliżonej do tempa marszu. Zwykle jest to od 4 do 6 km/h. Co więcej, kierowca musi ustępować pierwszeństwa innym oraz nie utrudniać ruchu pieszych. Za złamanie któregokolwiek z tych przepisów grozi mandat wynoszący od 100 do 300 złotych.

Więcej o: