Codzienne życie w czasie PRL było bardzo trudne również ze względu na brak towarów w sklepach, gdzie półki świeciły pustkami. Ponad 40 lat intensywnych przemian gospodarczych, politycznych i społecznych można również dostrzec przez pryzmat mody. Często, stroje wybierane przez kobiety były wyrazem sprzeciwu wobec systemu oraz nierzadko sposobem manifestacji swoich poglądów, które często były sprzeczne z obowiązującymi normami. Jak wyglądała moda i jakie ubrania królowały na ulicach w czasach PRL-u? Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W ponurych i szarych czasach PRL-u kobiety nie bały się eksperymentować ze strojem. Choć na sklepowych półkach brakowało towaru, również jeśli chodzi o odzież nie było to jednoznaczne z monotonią w branży fashion. W pierwszej połowie lat 50. pojawiła się subkultura bikiniarzy. W strojach buntowniczego pokolenia nie brakowało jaskrawych barw, łączonych często na zasadzie kontrastu. Ubrania były odzwierciedleniem fascynacji modą zachodnią. Najpopularniejszym pośród kobiet strojem były kolorowe bluzki, sweterki i spódnice, które podkreślały, sylwetkę. Nie brakowało również, dodatków w postaci kolorowych apaszek. Włosy zaś często kobiety czesały w tzw. koński ogon.
Moda PRL Archiwa Państwowe/Narodowe Archiwum Cyfrowe Autor kolekcji: hania.baranska
Po odwilży do Polski na rynek ubrań wprowadzono symbol kultury amerykańskiej, czyli jeansy. Ten element garderoby szybko zyskały miano, kultowego i stał się istnym must have w szafie zarówno mężczyzny jak i kobiety. Początkowo ubieranie ich przez kobiety niektórzy uważali za skandaliczne. Koniec lat 50. to również początek coraz popularniejszego szycia w domu i przerabiania ubrań dostępnych w sklepach na odzież modną.
Kolejne lata przyniosły rewolucję w kwestii mody damskiej, związaną z popularnością zespołu The Beatles. Wiele kobiet zaczęło wybierać stylizacje nadające im męskie kształty np. sukienki z plisowanym dołem czy bluzki z żabotami. Z drugiej strony zaczęto też chodzić w tzw. miniówkach, czyli krótkich spódnicach. Na przełomie lat 60. i 70. w trendach modowych popularny stał się styl hippisowski. Podstawą każdej z szaf były wtedy koszule w kwiaty, dzwony, rozpuszczone włosy, wzorzyste chusty, podarte spodnie z dziurami, a także dżinsowe kurtki. Kobiety zaczęły już wtedy masowo nosić spodnie damskie. Początkowo jako kombinezony robocze, lecz z czasem również po godzinach pracy. Gwiazdą, która swoimi kreacjami inspirowała i nierzadko wywoływała sensację była wówczas Maryla Rodowicz.
Moda PRL Archiwa Państwowe/Narodowe Archiwum Cyfrowe Autor kolekcji: hania.baranska
Z kolei moda lat 80. przyniosła znany do dziś kicz, a także ubiór w stylu disco. W polskiej modzie rządził wówczas brak symetrycznych kształtów oraz nieharmonijność. To właśnie wtedy kobiety pokochały bufiaste rękawy, ramoneski z pagonami, ubrania w stylu oversize, a także sneakersy na grubej podeszwie. W stylizacjach wielu pań można było dostrzec wpływ subkultury, jaką był punk. Artystką, której stylizacje zrewolucjonizowały podejście do scenicznego wizerunku gwiazd, a przy okazji wpisały się w klimat epoki była Olga Jackowska, czyli Kora, która z biegiem lat wyrosła na ikonę mody lat 80.