Jak uprawiać ogórki gruntowe na sznurkach? 3 proste kroki na soczyste i obfite plony

Jeśli chcesz skorzystać z każdej wolnej przestrzeni w ogrodzie i zebrać bujny plon, pomyśl nad uprawą ogórków na sznurkach. Ogrodnicy od lat polecają ten sposób. Nie tylko poprawisz ich rozwój, ale i zadbasz o zdrowie warzyw. Jak skorzystać z tego triku?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Uprawa ogórków na sznurkach lub innych pionowych podporach, z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Nie można się temu dziwić. W ten sposób zmaksymalizujesz przestrzeń do uprawy rośliny w ogrodzie. Co więcej, plony zebrane dzięki temu rodzajowi hodowli często są zdecydowanie większe, niż przy standardowej metodzie.

Zobacz wideo Sposób na ogórki małosolne z torebki foliowej

Dlaczego uprawa ogórków na sznurkach jest tak efektywna? Jest kilka powodów

Łodyga ogórka uprawianego z pomocą sznurków lub innej pionowej podpory może rozwinąć się nawet do 4 metrów długości. Dzięki temu ma więcej miejsca do wyhodowania warzyw. Ponadto plony nie dotykają ziemi, dzięki czemu są zdecydowanie bardziej oporne na choroby. Kwiaty, które z czasem zamieniają się w ogórki, są również łatwiej dostępne dla zapylaczy. Przez to roślina zawiązuje o wiele więcej owoców. To jednak nie koniec zalet tej metody uprawy.

Pionowy wzrost ogórków dostarcza warzywom więcej słońca, przez co szybciej się rozwijają. Rośliny zużywają także mnie wody - w tym przypadku podlewa się je wyłącznie przy korzeniach. Największą zaletą uprawiania jarzyn w ten sposób jest oszczędzanie miejsca w ogrodzie. Jeśli oprócz ogórków zamierzasz uprawiać inne warzywa, pomyśl nad zastosowaniem tego triku. Rośliny pnące się ku górze zrobią miejsce dla innych, które zwykle uprawia się blisko ziemi.

Jak uprawiać ogórki gruntowe na sznurkach? Metoda jest banalnie prosta

Przed rozpoczęciem uprawy upewnij się, że wybrane przez ciebie stanowisko jest dobrze nasłonecznione. Pamiętaj także, żeby osłonić je przed wiatrem. Warzywa najlepiej prowadzić pionowo na linkach przywiązanych do stelażu lub ogrodzenia otaczającego ogród. Szurki powinny wisieć około 10 centymetrów nad ziemią. Wolnym końcem obwiąż roślinę. Wraz z jej rozwojem mocuj kolejne pędy do linki za pomocą opaski zaciskowej.

Jeśli chcesz zebrać bujny plon, pamiętaj o regularnym pielęgnowaniu warzyw. Usuwaj przebarwione liście i często podlewaj ogórki. Rośliny lubią wilgotne podłoże. Zbyt sucha gleba może znacząco odbić się na ich jakości smaku. Do nawadniania warzyw stosuj wyłącznie ciepłą wodę. Zimny wpływ może spowolnić ich rozwój.

Więcej o: