Ile wyniesie 14. emerytura 2023? Będzie to "co najmniej 50 zł". Szykują się zmiany w ustawie

14. emerytura miała być świadczeniem jednorazowym, jednak wszystko wskazuje na to, że zostanie z nami na dłużej. Projekt ustawy zakłada zmiany, na których niektórzy emeryci mogą stracić. Na co warto zwrócić uwagę i czego się spodziewać?

1 marca każdego roku emerytury podlegają waloryzacji. Wzrost inflacji sprawia, że w ostatnim czasie wypłaty świadczeń są większe, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że może to wpłynąć bezpośrednio na kwoty dodatkowych świadczeń, takich jak 14. emerytura. Okazuje się, że zapisy w zaproponowanej ustawie dotyczące wypłat "czternastek" mogą sprawić, że dla wielu seniorów wypłata będzie niższa. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"

Dla kogo 14. emerytura 2023 zostanie przyznana? Próg dochodowy bez zmian?

14. emerytura początkowo miała być świadczeniem jednorazowym, jednak wypłaty mają nastąpić również i w tym roku. Okazuje się, że nowy projekt ustawy zakłada, że z dodatkowych pieniędzy skorzysta mniej seniorów. Dlaczego? Ponieważ choć podstawowa kwota ma być równa waloryzowanej emeryturze minimalnej, próg dochodowy nie będzie aktualizowany.

Według projektu świadczenie będzie przysługiwać uprawnionym seniorom w kwocie wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku, a co za tym idzie osobom, których świadczenie przed potrąceniami nie przekracza 2900 zł. W przypadku przekroczenia tej kwoty "czternastka" ma zostać pomniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". 

Rozjaśniła włosy, ale coś poszło nie tak (zdjęcie ilustracyjne) Rozjaśniła włosy. Nie spodziewała się, że coś pójdzie nie tak

Kwoty wypłaty świadczeń w cenach stałych zmniejszają się w kolejnych latach ze względu na zmniejszającą się liczbę uprawnionych. Wynika to z faktu, że waloryzacja świadczeń uwzględnia pewien (20%) wzrost wynikający ze wzrostu wynagrodzeń realnych, co wpływa na wzrost świadczeń. Natomiast próg uprawniający do otrzymania świadczenia pozostaje przez cały okres na niezmienionym poziomie

- napisano w projekcie ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów z 17 maja 2023 r.

Rozsyp w ogrodzie i zobacz, co się stanie. Już zawsze będziesz to robić Zamiast wyrzucać, rozsyp w ogrodzie. Robaki szybko się wyniosą

14. emerytura 2023. Ile wyniesie? O tym warto wiedzieć

W zapisach uwzględniono również najniższą możliwą kwotę świadczenia. Ta ma wynosić co najmniej 50 zł.

W projekcie ustawy proponuje się, by kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wynosiła co najmniej 50 zł. Stąd też, jeżeli kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego będzie niższa niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane.

Jednocześnie w projekcie zapisano możliwość zmiany kwoty 14. emerytury na wyższą do 31 października danego roku. Określono też osoby, którym w ogóle nie będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie. To ci, których prawo do świadczeń zostało zawieszone na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego.

Więcej o: