Co przyciąga ślimaki do ogrodu? Zapomnij o tych roślinach. Unikniesz inwazji szkodników

Ślimaki mogą być prawdziwym utrapieniem, które spędza sen z powiek nawet ogrodnikom z dużym doświadczeniem. Okazuje się, że można łatwo uniknąć ich inwazji, jeśli zastosujemy sprytny trik lub po prostu pozbędziemy się roślin, które je przyciągają. Na co warto uważać?

Zwykle mamy dobre skojarzenia ze ślimakami, które mają skorupkę i one nie wyrządzają szkód w naszych ogrodach. Problem stanowią te, które domku nie posiadają, a lubią zatrzymać się wśród roślin, tworząc niemałe zniszczenia. Mowa o dużych, brązowych lub czarnych odmianach, które szybki potrafią zasiać prawdziwe spustoszenie. Co właściwie przyciąga je do ogrodu i jak uniknąć ich wizyt? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawoz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co przyciąga ślimaki do ogrodu? Zamiast je wykurzać, zrezygnuj z tych rzeczy

Okazuje się, że niektóre rośliny bardzo przypadają do gustu ślimakom, przez co te chętniej zadomawiają się na działce. Jeśli chcesz tego uniknąć, najlepiej zrezygnować z konkretnych gatunków warzyw, ziół czy kwiatów, żeby nie dokładać sobie ogrodowych zmartwień. Czego warto unikać? Przede wszystkim lepiej nie sadzić fasoli, kapusty, sałaty, bazylii, fiołków, aksamitek, papryki, a nawet słonecznika. Uważaj też przy uprawie innych gatunków roślin, bo jeden błąd może sprawić, że w mig pojawi się mnóstwo ślimaków. Czego unikać?

Jeśli chcesz ściółkować rośliny, rób to w odpowiedni sposób, by nie przyciągnąć do ogrodu ślimaków, które mogą z łatwością zniszczyć twoje uprawy. Chcesz w tym celu wykorzystać skoszoną trawę? Pamiętaj, żeby używać tylko tej, która wcześniej dokładnie wyschła i została rozdrobniona. Świeżo skoszona jest mokra, a to błyskawicznie może skusić ślimaki do odwiedzenia, a następnie uszkodzenia upraw.

Zapomnij o ślimakach w ogrodzie. Raz na zawsze pozbędziesz się ich, stosując te triki

Co jeśli jednak pragniesz hodować rośliny, które uwielbiają także ślimaki? Możesz zastosować dwa sprytne triki, które znacznie zmniejszą ryzyko, że pojawią się w ogrodzie. Przede wszystkim warto posadzić pewne gatunki roślin. Ślimaki ich nie tolerują, co skutecznie powinno zniechęcić je do zamieszkania między uprawami. Dobrze jest wokół nich zasadzić lawendę, paproć, czosnek, niezapominajkę czy majeranek, tworząc naturalne ogrodzenie. Sprawdzi się też inny sprytny trik.

Zamiast sadzić rośliny, których nie lubią ślimaki, możesz inaczej ochronić ogród przed inwazją. Wystarczy, że połączysz fusy po kawie z cynamonem i gotowym produktem posypiesz ziemię wokół roślin. Zapachy te skutecznie zniechęcą ślimaki, a ty w ten sposób ochronisz uprawy przed zmarnowaniem. Dodatkowo kawa działa niczym nawóz, co dodatkowo zasili kwiaty cennymi właściwościami.

Więcej o: