Najlepszy nawóz do lawendy? Masz go w kuchni! Wystarczy pokruszyć i zalać wodą

Chociaż lawenda nie jest trudna w uprawie, warto odpowiednio ją pielęgnować, aby zdrowo i bujnie rosła. Podpowiadamy, jak sadzić lawendę oraz jak przygotować domowy nawóz do lawendy, dzięki któremu nasza roślina będzie kwitła przez całe lato.

Lawenda to bardzo pożyteczna roślina, którą można uprawiać w ogrodzie, a także na balkonie. Odstrasza owady i pięknie pachnie, ale żeby zdrowo rosła, warto ją wspomóc i zastosować nawóz do lawendy. Podpowiadamy, jak go przygotować oraz jak sadzić lawendę w donicy i w ogrodzie.

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Jak sadzić lawendę? Pamiętaj o drenażu

Lawendę można uprawiać zarówno w donicy, jak i bezpośrednio w ziemi, lecz pamiętajmy, że powinna rosnąć na dobrze nasłonecznionym stanowisku i przepuszczalnej glebie. Jak sadzić lawendę w doniczce? Zanim umieścimy roślinę w ziemi, musimy zadbać o odpowiedni drenaż. Warto wysypać dno donicy np. pokruszonym talerzem, a jeśli sadzimy roślinę bezpośrednio do ziemi, powinnyśmy podsypać ją żwirem. Lawenda nie przepada za przesadną wilgotnością, a drenaż zapewni jej odpowiedni przepływ wilgoci i zapobiegnie gniciu korzeni. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Domowy nawóz do lawendy. Przygotujesz go ze skorupek po jajkach

Zamiast je wyrzucać, przygotuj z nich domową odżywkę do roślin. Skorupki po jajkach są bogate w wapń, żelazo, krzem, siarkę i cynk, dlatego są wspaniałą alternatywą dla sztucznych nawozów, jakie możemy kupić w sklepach ogrodniczych. Przyczyniają się także do regulowania kwaśnego odczynu gleby i pH roślin. Pamiętajmy jednak, że najlepiej sprawdzą się skorupki po jajkach pochodzących z ekologicznych ferm, gdyż nie będą zawierały sztucznych i szkodliwych składników.

Jak widzimy na tiktokowym profilu Zielona_sroka nawóz ze skorupek sprawdzi się w pielęgnacji lawendy i pomidorów. Wystarczy ugotować jajka w nieosolonej wodzie, obrać je, a skorupki pokruszyć, a następnie zalać wodą i odstawić na kilka dni. Tak przygotowany nawóz do lawendy wymieszaj z wierzchnią warstwą ziemi wokół rośliny. To wszystko!

Więcej o: