Emerytura już w wieku 53 lat? Tak zakłada projekt. Na czym dokładnie będą polegać emerytury stażowe?

Emerytura stażowa z założenia ma być rozwiązaniem, które pozwoli przejść osobie uprawnionej na wcześniejszą emeryturę, tj. przed osiągnięciem wymaganego wieku. Oczywiście, o ile przepracuje ona odpowiednio długi czas. Na czym ma polegać? W sejmie pojawiły się dwa projekty.

Dyskusja dotycząca emerytur stażowych trwa od 2015 roku, choć sam pomysł pojawił się znacznie wcześniej. Zapowiadał je kandydujący wtedy Andrzej Duda. Temat powrócił także w 2020 roku, jednak dopiero w grudniu 2021 złożono projekt ustawy do sejmu. "Spotkał się" on wtedy z podobnym projektem obywatelskim, którego autorem była NSZZ Solidarność. Czy któryś z nich zostanie zrealizowany? Co zakładają?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Emerytura stażowa 2023. Co zakłada projekt złożony przez Solidarność?

Wedle projektu obywatelskiego złożonego przez NSZZ Solidarność osoba, która chciałaby przejść na wcześniejszą emeryturę, musi spełnić przede wszystkim dwa warunki. Pierwszy z nich dotyczy przepracowania określonej liczby lat, czyli 35 dla kobiet oraz 40 dla mężczyzn. Drugi z kolei zakłada zebranie odpowiedniego kapitału emerytalnego. Miałby on wynosić tyle, by mógł pokryć wysokość minimalnej emerytury, która obowiązuje w danym roku. Dla przykładu, od 1 marca 2023 roku byłoby to 1588,44 zł brutto. Oznacza to, że kobieta, która pracę rozpoczęła zaraz po osiągnięciu pełnoletności, mogłaby z niej zrezygnować i pobierać świadczenie już w wieku 53 lat. Oczywiście, jeśli tylko by chciała, ponieważ nie będzie to obowiązkowe.

Ci seniorzy mogą pobierać podwójną emeryturę. Wystarczy złożyć dwa wnioski, ale nie w ZUS-ie Renta rodzinna będzie wyższa? Wdowy mogą otrzymać nawet 150% świadczenia

Czym różni się projekt złożony przez prezydenta? Dłuższa praca i nie tylko

Projekt prezydencki przedstawia podobne założenia, jednak nieznacznie się one różnią. Przede wszystkim ilością lat, które należałoby przepracować. Dla kobiet byłoby to 39, a dla mężczyzn 44 lata. Oznacza to, że kobieta, która podjęła pracę w wieku 18 lat, mogłaby przejść na emeryturę po osiągnięciu 57. Warto jednak mieć na uwadze, że emerytura stażowa dotyczyłaby nie tylko ubezpieczonych w powszechnym systemie emerytalnym, ale także rolników. 

Wyszła za dubajskiego milionera Poślubiła milionera z Dubaju. 23-latka pokazała, jak traktuje ją mąż

Czy emerytury stażowe zaczną obowiązywać? Jest to możliwe

Choć projekty zostały złożone w grudniu 2021 roku, wciąż brakuje decyzji w ich sprawie. Jak podaje jednak strefabiznesu.pl, wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku może się to zmienić. Premier Mateusz Morawiecki już pod koniec 2022 roku zapowiadał, że powstanie komisja, która zajmie się tym zagadnieniem. Oprócz tego, w marcu tego roku prezydent Andrzej Duda spotkał się z przewodniczącym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. W trakcie rozmowy poruszany był m.in. temat emerytur stażowych.

Więcej o: