Wetknij w ziemię obok mniszka. Nie zapłacisz ani grosza i pozbędziesz się go z trawnika na dobre

Dla wielu osób mniszek lekarski to nie tylko uroczy, żółty kwiat, który potem zmienia się w potocznie nazywanego dmuchawca, ale także roślina o wielu zdrowotnych właściwościach. Dla innych z kolei to nic innego jak uciążliwy i trudny do wytępienia chwast. Jak pozbyć się go z ogrodu?

Mniszek lekarski zaczyna kwitnąć od kwietnia do lipca, a później zmienia się w białą, puchową kulkę nazywaną dmuchawcem. Podobny do niego jest także żółty mlecz. Pojawiają się nie tylko na łąkach, ale także w wielu ogrodach, gdzie traktowane są najczęściej jako uporczywy chwast. O to, jak się ich pozbyć, zapytał jeden z członków grupy ogrodniczej na Facebooku. Najciekawsze i najczęściej powtarzające się odpowiedzi zebrał, a następnie opublikował portal "The Sun". Jakimi skutecznymi i bezpiecznymi dla zwierząt i środowiska trikami podzielili się internauci?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?

Jak pozbyć się mniszka lekarskiego i mlecza z ogrodu? Zacznij od dokładnego koszenia

Pierwsza z porad jest dość czasochłonna i można rzec, że drastyczna, jednak autor przekonuje o jej skuteczności. Polega ona na ogołoceniu trawnika i zasianiu go na nowo. Najpierw należy dokładnie wszystko skosić, a potem skrupulatne wykopać wszystkie chwasty. Kolejnym krokiem powinno być spulchnienie ziemi, a na koniec, ponowne zasianie trawy, która na tak przygotowanym gruncie powinna wyrosnąć dość szybko.

Olejek do pielęgnacji z mniszka lekarskiego Mniszek lekarski działa lepiej niż botoks na twarz. Nic nie kosztuje

Z kolei inny użytkownik uważa, że mniszka najlepiej pozbyć się w momencie, jak przekwita. Zanim zmieni się w dmuchawca, wystarczy ściąć go z pomocą nożyczek i wyrzucić. W ten sposób nie rozsieje się ponownie. Niektórzy zaznaczają także, że jeśli autor zdecyduje się na wykopanie chwastów, najpierw powinien skosić trawę.

Wlej do wody i zaaplikuj. Domowy oprysk na kwieciaka w truskawce szybko pozbędzie się problemu Wlej do wody i zaaplikuj. Domowy oprysk na kwieciaka w truskawce

Nietypowy trik na usunięcie mniszka i mlecza z trawnika. Pomoże widelec

Na szczególną uwagę zasługuje zaś inna porada. Jej autor przekonuje, że do wytępienia mniszka oraz mlecza wystarczy widelec. Oczywiście jest to trik do zastosowania głównie w małych ogrodach. Na czym dokładnie polega? Wystarczy wbić w ziemię, gdzie rośnie chwast, ostre narzędzie lub wcześniej wspomniany widelec i wykopać go wraz z korzeniami, dzięki czemu więcej nie odrośnie. Jak zaznacza autor, metoda ta wymaga trochę praktyki, jednak naprawdę skutecznie pomaga wytępić mniszka i mlecza z trawnika. Co więcej, potem wystarczy nadepnąć na pozostałość wykopanej w ten sposób ziemi, by wróciła na swoje miejsce. Po chwaście nie będzie śladu, a trawnik pozostanie niemal nienaruszony.

Więcej o: