Wymieszaj z wodą i spryskaj płytki. Rybik cukrowy przestanie być problemem

Rybik cukrowy to niewielki, srebrny owad, którego znajdziemy w niemal każdym mieszkaniu. Najczęściej z ukrycia wychodzi późno w nocy i żeruje w łazience, choć nie tylko. Mimo iż zazwyczaj jest nieszkodliwy, wiele osób za nim nie przepada. Jak się go pozbyć?

Rybiki cukrowe swoim wyglądem przypominają miniaturowe, srebrne rybki. Są niezwykle zwinne. Ponieważ z ukrycia wychodzą głównie w nocy, często nawet nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że są naszymi współlokatorami. Za dnia ukrywają się w ciemnych, wilgotnych i ciepłych miejscach, zwłaszcza w łazienkach. Co ciekawe, mogą żyć nawet do ośmiu lat.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Twój współlokator, rybik cukrowy. Czym się żywi?

Rybiki cukrowe to zazwyczaj nieszkodliwe owady, które żywią się skrobią i innymi cukrami prostymi. Nie pogardzą zarówno warzywami, owocami i suszonym mięsem, jak i złuszczonym naskórkiem, papierem, tapetą, mąką i bawełną. Gdy ich liczba rośnie, mogą spowodować drobne zniszczenia, jak nadgryzione książki czy zeszyty. Na szczęście możesz się ich pozbyć w prosty, nieinwazyjny sposób.

Co na mrówki? Jeden prosty trik w mig je wykurzy Co na mrówki w domu? Kosztują 7 zł, a szybko i skutecznie je wykurzą

Prosty sposób na rybika cukrowego. Zacznij od porządków

Jeśli nie chcesz dzielić przestrzeni z rybikami, w pierwszej kolejności zadbaj o porządek w łazience. Ponieważ lubią ciemne i wilgotne miejsca, regularnie ją sprzątaj i osuszaj, a w razie potrzeby sięgaj także po pochłaniacze wilgoci. Oprócz tego nie zapomnij o praniu ręczników, zwłaszcza tych bawełnianych. Inne metody na niewiele się zdadzą, jeśli sama będziesz tworzyć najlepsze warunki do życia rybików. 

Podlej rośliny wodą po płukani i zobacz, co się stanie. Efekt cię zaskoczy Wypłucz i podlej rośliny. Będą tak obficie rosły, że "wyjdą" z doniczek

Jak wygonić rybiki cukrowe? Piękny zapach i skuteczny odstraszacz w jednym

Jeśli bałagan i wilgoć w łazience nie są już problemem, czas na bardziej radykalne środki. Rybiki wypędzisz z pomocą zapachów, których nie znoszą. Mowa przede wszystkim o lawendzie, cytrynie, cynamonie, rozmarynie oraz goździkach. Możesz sięgnąć po świeczki, olejki eteryczne czy inne produkty, które nimi pachną. Oprócz tego raz na czas przemywaj płytki w łazience mieszanką wody z cytryną lub wody, octu i olejku eterycznego — nie tylko pozbędziesz się smug i zabrudzeń, ale także wypędzisz nieproszonych gości. Którymś z olejków możesz również nasączyć waciki kosmetyczne i położyć na podłodze, zaś na regale z książkami postaw kilka sztuk suszonych goździków lub liści laurowych

Więcej o: