Te zawody najczęściej wybierają psychopaci. Niektóre naprawdę zaskakują

Rozpoznanie psychopaty nie jest proste. Wbrew pozorom, niewielu z nich zachowuje się tak, jak przedstawiani są w hollywodzkich filmach. Okazuje się, że osoby z takimi zaburzeniami mogą być bliżej, niż myślimy. Brytyjski psycholog opracował listę zawodów, w których jest im najwygodniej.

Typowy obraz psychopaty to szalony maniak z rozbieganymi oczami i szelmowskim uśmieszkiem. W normalnym, niefilmowym życiu raczej takiego nie spotkamy. To zaburzenie zwykle jest trudne do rozpoznania "gołym okiem". Często tacy ludzie są szarmanccy, sprawiają wrażenie przyjaznych i dbających o czyjeś dobro. Jednak takie zachowania są drogą do celu, jakim jest wykorzystanie danej osoby, osiągnięcie własnych korzyści, możliwość kontrolowania innych. 

Zobacz wideo Ekspert o mordercy z Mrowin: Myśli o sobie, że jest wręcz genialny

Brytyjski psycholog Kevin Dutton zajmuje się takimi przypadkami. W swojej książce "The Wisdom of Psychopaths: What Saints, Spies, and Serial Killers Can Teach Us About Success" [ang: "Mądrość psychopatów: lekcja życia pobrana od świętych, szpiegów i seryjnych morderców"], przedstawił listę zawodów, w których najczęściej możemy spotkać psychopatów. Niektóre są dość oczywiste, inne... naprawdę zaskakujące. 

10. Urzędnik służby cywilnej

Takie osoby dobrze radzą sobie w sytuacjach kryzysowych i potrafią utrzymać porządek. Dodatkowo nie znają współczucia i nie posiadają kręgosłupa moralnego. Są jednak bardzo inteligentne i myślą logicznie.

9. Szef kuchni

Praca pod presją, dodatkowo w raczej chaotycznym środowisku, to coś, z czym szefowie kuchni mają styczność na co dzień. Takie warunki są idealne dla osób o zaburzeniach psychopatycznych.

8. Osoba duchowna

Tu z pewnością pojawia się zaskoczenie. Przecież duchowni uchodzą za spokojnych, życzliwych i dobrych ludzi. Jednak mają też ogromny wpływ na setki osób. W dodatku nierzadko pracują z osobistymi danymi swoich wiernych. To daje im ogromną kontrolę nad innymi.

7. Policjant

Podobnie jak urzędnicy służby cywilnej, policjanci także muszą wykazać się spokojem podczas kryzysu. To niebezpieczny zawód, w którym odporność na stres jest wyjątkowo ważna. Dlatego psychopaci łatwo się w nim odnajdują.

Cztery oznaki manipulacji Te cztery zachowania mogą wskazywać, że ktoś próbuje tobą manipulować

6. Dziennikarz

Sami byliśmy zaskoczeni, ale według Duttona ten zawód również przyciąga psychopatów. Jak wyjaśnia psycholog:

Dziennikarze posiadają umiejętność bycia czarującymi, skupionymi, uważnymi i bezwzględnymi, by wydobyć od rozmówcy historię, której oczekują.

5. Chirurg

Ta pozycja nie powinna nikogo dziwić. Praca chirurgów jest pełna presji i ogromnej odpowiedzialności. W końcu w ich rękach spoczywa los wielu osób. Muszą więc umieć radzić sobie ze stresem i podejmować szybkie decyzje.

4. Handlowiec

Tu z kolei kolejne zaskoczenie. Okazuje się jednak, że cechy, którymi charakteryzują się handlowcy, są zgodne z tymi, które posiadają psychopaci. Mowa o bezwstydności, nieustępliwości, wychodzeniu przed szereg, by osiągnąć cel przed innymi. Dodatkowo bardziej niż praca zespołowa liczy się tu indywidualizm i osobisty zysk.

Znaki zodiaku Jak rozpoznać toksyczną osobę? Zwróć uwagę na dwa elementy

3. Prezenter

Prezenterzy, spikerzy radiowi i inne osoby, które są "twarzami" czy "głosami" mediów to idealne zawody dla psychopatów. Wymagają bowiem pewnego poziomu narcyzmu, a także umiejętności zachowania spokoju i skupienia.

2. Prawnik

Prawnicy charakteryzują się ogromną pewnością siebie, urokiem osobistym, a także skupieniem na własnym celu, by wygrywać sprawy swoich klientów. To brzmi jak zawód, w którym psychopaci odnaleźliby się doskonale.

1. Szef

Ta pozycja nie powinna nikogo dziwić. Szefowie mają władzę nad pracownikami, mogą ich kontrolować i nierzadko nimi manipulują. Chętnie wprowadzają chaos tylko po to, by podkopywać samoocenę podwładnych.

I jak? Jesteście zaskoczeni? Sporym szokiem może być fakt, że Dutton zaklasyfikował niektóre zawody zaufania publicznego. Kto by się spodziewał, że ksiądz czy chirurg mogą być pracami idealnymi dla psychopatów?

Więcej o: