Te zawody najczęściej wybierają psychopaci. Niektóre naprawdę zaskakują

Rozpoznanie psychopaty nie jest proste. Wbrew pozorom, niewielu z nich zachowuje się tak, jak przedstawiani są w hollywodzkich filmach. Okazuje się, że osoby z takimi zaburzeniami mogą być bliżej, niż myślimy. Brytyjski psycholog opracował listę zawodów, w których jest im najwygodniej.

Typowy obraz psychopaty to szalony maniak z rozbieganymi oczami i szelmowskim uśmieszkiem. W normalnym, niefilmowym życiu raczej takiego nie spotkamy. To zaburzenie zwykle jest trudne do rozpoznania "gołym okiem". Często tacy ludzie są szarmanccy, sprawiają wrażenie przyjaznych i dbających o czyjeś dobro. Jednak takie zachowania są drogą do celu, jakim jest wykorzystanie danej osoby, osiągnięcie własnych korzyści, możliwość kontrolowania innych. 

Zobacz wideo Ekspert o mordercy z Mrowin: Myśli o sobie, że jest wręcz genialny

Brytyjski psycholog Kevin Dutton zajmuje się takimi przypadkami. W swojej książce "The Wisdom of Psychopaths: What Saints, Spies, and Serial Killers Can Teach Us About Success" [ang: "Mądrość psychopatów: lekcja życia pobrana od świętych, szpiegów i seryjnych morderców"], przedstawił listę zawodów, w których najczęściej możemy spotkać psychopatów. Niektóre są dość oczywiste, inne... naprawdę zaskakujące. 

10. Urzędnik służby cywilnej

Takie osoby dobrze radzą sobie w sytuacjach kryzysowych i potrafią utrzymać porządek. Dodatkowo nie znają współczucia i nie posiadają kręgosłupa moralnego. Są jednak bardzo inteligentne i myślą logicznie.

9. Szef kuchni

Praca pod presją, dodatkowo w raczej chaotycznym środowisku, to coś, z czym szefowie kuchni mają styczność na co dzień. Takie warunki są idealne dla osób o zaburzeniach psychopatycznych.

8. Osoba duchowna

Tu z pewnością pojawia się zaskoczenie. Przecież duchowni uchodzą za spokojnych, życzliwych i dobrych ludzi. Jednak mają też ogromny wpływ na setki osób. W dodatku nierzadko pracują z osobistymi danymi swoich wiernych. To daje im ogromną kontrolę nad innymi.

7. Policjant

Podobnie jak urzędnicy służby cywilnej, policjanci także muszą wykazać się spokojem podczas kryzysu. To niebezpieczny zawód, w którym odporność na stres jest wyjątkowo ważna. Dlatego psychopaci łatwo się w nim odnajdują.

6. Dziennikarz

Sami byliśmy zaskoczeni, ale według Duttona ten zawód również przyciąga psychopatów. Jak wyjaśnia psycholog:

Dziennikarze posiadają umiejętność bycia czarującymi, skupionymi, uważnymi i bezwzględnymi, by wydobyć od rozmówcy historię, której oczekują.

5. Chirurg

Ta pozycja nie powinna nikogo dziwić. Praca chirurgów jest pełna presji i ogromnej odpowiedzialności. W końcu w ich rękach spoczywa los wielu osób. Muszą więc umieć radzić sobie ze stresem i podejmować szybkie decyzje.

4. Handlowiec

Tu z kolei kolejne zaskoczenie. Okazuje się jednak, że cechy, którymi charakteryzują się handlowcy, są zgodne z tymi, które posiadają psychopaci. Mowa o bezwstydności, nieustępliwości, wychodzeniu przed szereg, by osiągnąć cel przed innymi. Dodatkowo bardziej niż praca zespołowa liczy się tu indywidualizm i osobisty zysk.

3. Prezenter

Prezenterzy, spikerzy radiowi i inne osoby, które są "twarzami" czy "głosami" mediów to idealne zawody dla psychopatów. Wymagają bowiem pewnego poziomu narcyzmu, a także umiejętności zachowania spokoju i skupienia.

2. Prawnik

Prawnicy charakteryzują się ogromną pewnością siebie, urokiem osobistym, a także skupieniem na własnym celu, by wygrywać sprawy swoich klientów. To brzmi jak zawód, w którym psychopaci odnaleźliby się doskonale.

1. Szef

Ta pozycja nie powinna nikogo dziwić. Szefowie mają władzę nad pracownikami, mogą ich kontrolować i nierzadko nimi manipulują. Chętnie wprowadzają chaos tylko po to, by podkopywać samoocenę podwładnych.

I jak? Jesteście zaskoczeni? Sporym szokiem może być fakt, że Dutton zaklasyfikował niektóre zawody zaufania publicznego. Kto by się spodziewał, że ksiądz czy chirurg mogą być pracami idealnymi dla psychopatów?

Więcej o: