Grzechy w małżeństwie? Księża opublikowali całą listę o "niegodziwych praktykach przeciw poczęciu"

Każdy chrześcijanin słyszał o 7 grzechach głównych, z których trzeba się wyspowiadać. To jednak nie wszystko. Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie opublikowało listę grzechów, z których trzeba się wyspowiadać, będąc w związku małżeńskim. Część z nich dotyczy spraw łóżkowych.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Duchowni z parafii św. Idziego wychodzą z założenia, że małżeństwo jest jak przymierze skierowane na dobro małżonków i wychowywanie dzieci. Grzech małżeński to taki, który godzi w miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Na stronie internetowej parafii został opublikowany tekst z Zeszytów Odnowy w Duchu Świętym 2012. Znajduje się tam cała lista grzechów popełnianych przez małżonków, które są postrzegane jako zdrada albo naruszenie dobra.

Zobacz wideo Kto może zostać chrzestnym? Są warunki, które trzeba spełnić

Lista grzechów małżeńskich. Z tego trzeba się wyspowiadać

Zeszyty Odnowy w Duchu Świętym to dwumiesięcznik katolicki ukazujący się od 1994 roku. Według zapisków z egzemplarza z 2012 roku grzechem przeciwko miłości jest "egoizm, hedonizm i niegodziwe praktyki przeciwko poczęciu". Nie wolno używać antykoncepcji mechanicznej i chemicznej ani praktykować stosunku przerywanego. Z kolei egoizm małżeński jest rozumiany jako podporządkowywanie wszystkiego własnej wygodzie i oczekiwanie od partnera, że będzie spełniać nasze zachcianki dotyczące zachowania, ubioru czy sposobu myślenia.

Antykoncepcja wyklucza prawdę 'daru', a nadto fałszuje mowę ciała, wpisaną przez Boga w istotę przymierza małżeńskiego, niszczy w ten sposób więź oblubieńczą ze Stwórcą.

- można przeczytać na stronie parafii. Kolejnym grzechem jest zdrada, ale księża zwracają uwagę na fakt, że zaczyna się ona dużo wcześniej: od niewierności Bogu. Wpierw zaniedbujemy modlitwę i sakramenty święte, a później dochodzi do zdrady fizycznej. Często zaczyna się ona niewinnie, np. od anonimowych flirtów na komunikatorach internetowych. Wykładowca katolicki Jacek Pulikowski powiedział:

Coraz liczniejsze (i to nieraz bardzo młode) żony zdradzają swych mężów. Coraz więcej jest rozwodów. Coraz więcej ludzi bez żadnej trwałej więzi bawi się seksualnie, bez dopuszczenia nawet myśli o dziecku, jedynie dla przeżyć, dla usprawiedliwienia nazywając to ‘miłością’.

Grzechy przeciwko miłości, wierności i uczciwości. Księża mówią jasno

Grzechem przeciwko uczciwości małżeńskiej jest nierówny podział obowiązków, tj. wykorzystywanie drugiej osoby do zajmowania się dziećmi, domem czy zarabiania pieniędzy. Do tej kategorii należy też wykorzystywanie albo zaniedbywanie małżonka w kwestii seksualnej. W tekście opublikowanym przez parafię jest zapis, że jeśli partner będzie w tej sferze zaniedbywany, zostanie narażony na cudzołóstwo. Niewłaściwe jest także mówienie innym o wstydliwych sprawach, które dotyczą wyłącznie męża i żony.

Uczciwość małżeńska domaga się także, by współżycie dokonywało się z poszanowaniem godności współmałżonka, którego nie można traktować jako przedmiotu służącego seksualnemu zaspokojeniu. Stąd warto mieć świadomość, że nie wolno małżonkowi narzucać stosowania środków antykoncepcyjnych sprzecznych z prawem moralnym.
Więcej o: