Zmiany w podatku od spadków i darowizn. Nowe limity już od 1 lipca. Kto na nich zyska?

Od 1 lipca 2023 roku będą obowiązywać nowe limity w przypadku podatku od spadku i darowizn. W związku z ich podwyżką więcej osób będzie zwolnionych z rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Kto na tym skorzysta?

Obecne limity dotyczące zwolnienia z podatku od spadku i darowizn obowiązują od października 2022 roku. Nowe podwyżki kwot powinny zostać wprowadzone od lipca. Już w tym tygodniu najprawdopodobniej zostaną ostatecznie zaakceptowane przez posłów i podpisane przez prezydenta. Ile będą wynosić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Neumann: 60 tys. kwoty wolnej od podatku ma wspierać ludzi aktywnych

Dlaczego kwota wolna od podatku się zmienia? Wszystko z powodu nowelizacji

Osoby, które nabyły spadek bądź darowiznę, których wysokość przekracza wartość wolną od podatku, są zobowiązane rozliczyć ją z Urzędem Skarbowym. Wraz z 1 lipca 2023 roku zaczną obowiązywać nowe, wyższe limity w tym zakresie. Oznacza to, że więcej osób będzie zwolnionych z tego obowiązku. Zmiany wynikają z tzw. slim VAT 3, które dotychczas zostały przyjęte przez Sejm i Senat, jednak z powodu drobnych zmian, ponownie musi trafić do posłów, a potem do prezydenta. Jak podaje onet.pl, wszystko wskazuje jednak, że zostaną one zaakceptowane.

Kto zyska na nowych limitach? Te osoby mogą być całkowicie zwolnione z podatku od darowizn

Wysokość podatku, jaki należy zapłacić w przypadku spadku bądź darowizny obliczana jest na podstawie przynależność nabywcy do jednej z grup podatkowych.

  • Do I grupy podatkowej zaliczamy małżonków, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), pasierbów, zięciów, synowe, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.
  • Do II grupy podatkowej należą zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców (wujkowie i ciotki), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.
  • Do III grupy podatkowej należą pozostali nabywcy.

Oprócz tego istnieje jeszcze pojęcie zerowej grupy podatkowej, do której należy najbliższa rodzina z I grupy. Spadek bądź darowizna od nich mogą być całkowicie zwolnione z podatku niezależnie od tego, ile wyniosły. Zwolnienie nie dotyczy jednak spadku, gdy zgon spadkodawcy nastąpił przed 1 stycznia 2007 roku. Co więcej, by uniknąć płacenia, należy poinformować o nim urząd w terminie do 6 miesięcy. By uniknąć problemów z udokumentowaniem darowizny, powinna być ona wpłacona na konto obdarowanego lub z pomocą przekazu pocztowego. W razie wręczenia gotówki "do ręki" obdarowany będzie musiał zapłacić podatek.

Nowe limity kwoty wolnej od podatku. Jak się zmienią?

Wraz z nowelizacją limity obowiązujące od 1 lipca 2023 roku będą nawet kilkukrotnie wyższe. Ile wyniosą?

  • 36 120 zł  w I grupie podatkowej (teraz: 10 434 zł),
  • 27 090 zł w II grupie podatkowej (teraz: 7878 zł),
  • 18 060 zł w III grupie podatkowej (teraz: 5308 zł).

Należy jednak mieć na uwadze, że przy obliczaniu wartości darowizny od konkretnej osoby sumuje się wszystkie otrzymane od niej w przeciągu 5 lat poprzedzających rok otrzymania ostatniej z nich. 

Więcej o: