Obecne limity dotyczące zwolnienia z podatku od spadku i darowizn obowiązują od października 2022 roku. Nowe podwyżki kwot powinny zostać wprowadzone od lipca. Już w tym tygodniu najprawdopodobniej zostaną ostatecznie zaakceptowane przez posłów i podpisane przez prezydenta. Ile będą wynosić?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Osoby, które nabyły spadek bądź darowiznę, których wysokość przekracza wartość wolną od podatku, są zobowiązane rozliczyć ją z Urzędem Skarbowym. Wraz z 1 lipca 2023 roku zaczną obowiązywać nowe, wyższe limity w tym zakresie. Oznacza to, że więcej osób będzie zwolnionych z tego obowiązku. Zmiany wynikają z tzw. slim VAT 3, które dotychczas zostały przyjęte przez Sejm i Senat, jednak z powodu drobnych zmian, ponownie musi trafić do posłów, a potem do prezydenta. Jak podaje onet.pl, wszystko wskazuje jednak, że zostaną one zaakceptowane.
Wysokość podatku, jaki należy zapłacić w przypadku spadku bądź darowizny obliczana jest na podstawie przynależność nabywcy do jednej z grup podatkowych.
Oprócz tego istnieje jeszcze pojęcie zerowej grupy podatkowej, do której należy najbliższa rodzina z I grupy. Spadek bądź darowizna od nich mogą być całkowicie zwolnione z podatku niezależnie od tego, ile wyniosły. Zwolnienie nie dotyczy jednak spadku, gdy zgon spadkodawcy nastąpił przed 1 stycznia 2007 roku. Co więcej, by uniknąć płacenia, należy poinformować o nim urząd w terminie do 6 miesięcy. By uniknąć problemów z udokumentowaniem darowizny, powinna być ona wpłacona na konto obdarowanego lub z pomocą przekazu pocztowego. W razie wręczenia gotówki "do ręki" obdarowany będzie musiał zapłacić podatek.
Wraz z nowelizacją limity obowiązujące od 1 lipca 2023 roku będą nawet kilkukrotnie wyższe. Ile wyniosą?
Należy jednak mieć na uwadze, że przy obliczaniu wartości darowizny od konkretnej osoby sumuje się wszystkie otrzymane od niej w przeciągu 5 lat poprzedzających rok otrzymania ostatniej z nich.