Zmiany w podatku od spadków i darowizn. Nowe limity już od 1 lipca. Kto na nich zyska?

Od 1 lipca 2023 roku będą obowiązywać nowe limity w przypadku podatku od spadku i darowizn. W związku z ich podwyżką więcej osób będzie zwolnionych z rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Kto na tym skorzysta?

Obecne limity dotyczące zwolnienia z podatku od spadku i darowizn obowiązują od października 2022 roku. Nowe podwyżki kwot powinny zostać wprowadzone od lipca. Już w tym tygodniu najprawdopodobniej zostaną ostatecznie zaakceptowane przez posłów i podpisane przez prezydenta. Ile będą wynosić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Neumann: 60 tys. kwoty wolnej od podatku ma wspierać ludzi aktywnych

Dlaczego kwota wolna od podatku się zmienia? Wszystko z powodu nowelizacji

Osoby, które nabyły spadek bądź darowiznę, których wysokość przekracza wartość wolną od podatku, są zobowiązane rozliczyć ją z Urzędem Skarbowym. Wraz z 1 lipca 2023 roku zaczną obowiązywać nowe, wyższe limity w tym zakresie. Oznacza to, że więcej osób będzie zwolnionych z tego obowiązku. Zmiany wynikają z tzw. slim VAT 3, które dotychczas zostały przyjęte przez Sejm i Senat, jednak z powodu drobnych zmian, ponownie musi trafić do posłów, a potem do prezydenta. Jak podaje onet.pl, wszystko wskazuje jednak, że zostaną one zaakceptowane.

Katarzyna Figura Nowa fryzura Figury podzieliła fanów. "Zawsze pod prąd", "Strasznie"

Kto zyska na nowych limitach? Te osoby mogą być całkowicie zwolnione z podatku od darowizn

Wysokość podatku, jaki należy zapłacić w przypadku spadku bądź darowizny obliczana jest na podstawie przynależność nabywcy do jednej z grup podatkowych.

  • Do I grupy podatkowej zaliczamy małżonków, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), pasierbów, zięciów, synowe, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.
  • Do II grupy podatkowej należą zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców (wujkowie i ciotki), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.
  • Do III grupy podatkowej należą pozostali nabywcy.

Oprócz tego istnieje jeszcze pojęcie zerowej grupy podatkowej, do której należy najbliższa rodzina z I grupy. Spadek bądź darowizna od nich mogą być całkowicie zwolnione z podatku niezależnie od tego, ile wyniosły. Zwolnienie nie dotyczy jednak spadku, gdy zgon spadkodawcy nastąpił przed 1 stycznia 2007 roku. Co więcej, by uniknąć płacenia, należy poinformować o nim urząd w terminie do 6 miesięcy. By uniknąć problemów z udokumentowaniem darowizny, powinna być ona wpłacona na konto obdarowanego lub z pomocą przekazu pocztowego. W razie wręczenia gotówki "do ręki" obdarowany będzie musiał zapłacić podatek.

Rybiki cukrowe zwalczanie. Żyją nawet osiem lat i stale rosną! Z pomocą przyjdzie cytryna (zdjęcie ilustracyjne) Wymieszaj z wodą i spryskaj płytki. Rybik cukrowy ucieknie czym prędzej

Nowe limity kwoty wolnej od podatku. Jak się zmienią?

Wraz z nowelizacją limity obowiązujące od 1 lipca 2023 roku będą nawet kilkukrotnie wyższe. Ile wyniosą?

  • 36 120 zł  w I grupie podatkowej (teraz: 10 434 zł),
  • 27 090 zł w II grupie podatkowej (teraz: 7878 zł),
  • 18 060 zł w III grupie podatkowej (teraz: 5308 zł).

Należy jednak mieć na uwadze, że przy obliczaniu wartości darowizny od konkretnej osoby sumuje się wszystkie otrzymane od niej w przeciągu 5 lat poprzedzających rok otrzymania ostatniej z nich. 

Więcej o: