Dlaczego piwonie nie kwitną? Wyciśnij kilka kropel i podlej roślinę. Natychmiast odżyje w oczach

Piwonia to jeden z najpopularniejszych kwiatów występujących w ogródkach. Przy odpowiedniej pielęgnacji kwitnie od maja do czerwca. Zdarza się jednak, że mimo naszych starań piwonia nie kwitnie. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, żeby roślina odwdzięczyła się pięknymi kwiatami?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Piwonia inaczej nazywana jest peonią. Kwitnie późną wiosną oraz wczesnym latem. Najlepiej rośnie na żyznej i odpowiednio wilgotnej glebie. Lubi osłonecznione i osłonięte od wiatru miejsca. Gdy już ją zasadzisz, potrzebuje 2 lat, żeby dobrze się zakorzenić. W międzyczasie trzeba regularnie ją nawozić. Chociaż uprawa rośliny nie jest szczególnie wymagająca, trzeba przestrzegać kilku zasad. Przedstawiamy najpopularniejsze błędy popełniane w hodowli piwonii.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Dlaczego i kiedy piwonie nie kwitną? Popularne błędy w uprawie

Piwonię powinno się sadzić w sierpniu lub wrześniu. Jeśli posadzisz ją później, kwiaty na pewno nie pojawią się wiosną. Najczęstszym powodem, dlaczego roślina nie kwitnie, jest brak odpowiedniej ilości światła. Dobre nasłonecznienie to niezbędny warunek, żeby pąki rozkwitły. Pęd powinien się znajdować 4-5 cm pod ziemią. Jeśli będzie posadzony zbyt głęboko, nie pojawią się kwiaty. Piwonię trzeba podlewać regularnie, a ziemia wokół niej cały czas powinna być wilgotna. Najlepiej podlewać ją 1-2 razy w tygodniu, ale obficie. Odpowiednia gleba będzie magazynować wodę i na bieżąco dostarczać ją do korzeni. Czasem brak nowych kwiatów może być spowodowany mszycami albo chorobą, np. szarą pleśnią albo plamistością liści. Wtedy trzeba pozbyć się zainfekowanych części rośliny i stosować opryski.

Nawóz do piwonii. Wykorzystaj naturalne składniki

Kwiaty potrzebują nawozu, jednak jego nadmiar może im zaszkodzić i przynieść odwrotny efekt do zamierzonego. W przypadku piwonii powinno się używać wieloskładnikowego nawozu do roślin kwitnących. Wtedy proporcje są odpowiednie i pozwalają roślinie kwitnąć. Piwonię powinno się nawozić dwa razy w roku: wiosną (marzec/kwiecień) i jesienią (wrzesień/październik). Skutecznym i naturalnym środkiem do nawożenia są fusy z kawy. Zalej je wodą, wymieszaj i przelej do buteleczki ze spryskiwaczem. Powstałą mieszanką spryskaj piwonie. Możesz też użyć wody z cytryną. Do konewki z wodą wkrop trochę soku z cytryny i podlej kwiaty.

Więcej o: