Jak prać kołdrę? Nie zapomnij o 2 elementach. Usuniesz bakterie i zachowasz świeżość na dłużej

Jak prać kołdrę? Odpowiednia technika sprawi, że materiał się nie zniszczy i będzie służył latami. Okazuje się, że nie trzeba inwestować w specjalistyczne środki, bo wystarczy pralka i standardowy proszek. Kluczowe znaczenie ma za to dobór temperatury. Oto co należy zrobić.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że oprócz pościeli bardzo ważne jest też regularne pranie kołdry. Materiał jest siedliskiem bakterii i kurzu, których nie da się zauważyć gołym okiem. Zaniechanie może prowadzić do przykrych konsekwencji w postaci podrażnień delikatnej skóry, a nawet rozwinięcia się alergii. Jak prać kołdrę prawidłowo?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Danuta Martyniuk wskazuje plusy i minusy bycia z Zenkiem. Narzeka na pranie

Jak prać kołdrę? Zwróć uwagę, by nie przeładować pralki

Na TikToku @12cookiesat12 udostępniono nagranie, w którym autor pokazał, jak pierze kołdrę syntetyczną w pralce. W pierwszej kolejności umieścił materiał w urządzeniu. Ważne, by bęben nie był przeładowany oraz by nie wkładać do środka niczego poza kołdrą. Następnie @12cookiesat12 wsypał do odpowiedniej szufladki środek piorący. Zalecił też, jaki wybrać program. Jeśli twoja pralka ma specjalny cykl do prania kołdry, należy go wybrać, a jeśli nie, warto postawić na pranie bawełny. Ze względu na zachowanie higieny i pozbycie się drobnoustrojów ustawił cykl na 60 stopni i największe obroty. 

Pod nagraniem pojawiło się sporo komentarzy osób zainteresowanych skutecznym praniem kołdry. Niektórzy podzielili się własnymi doświadczeniami i opisali sprawdzone przez siebie triki.

Ja piorę moje kołdry w 90 stopniach, pamiętam, jak byłam mniejsza i zawsze praliśmy je w max. 40, bo baliśmy się, że zrobią się małe.
Przez ciebie muszę teraz wyprać kołdrę.
Dzięki wielkie! Moje króliki właśnie nasikały na moją kołdrę, a ja się wściekam.

PLAN JUBILEUSZOWEGO, 2000 ODCINKA SERIALU TVP KLAN W BIBLIOTECE UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO. N/Z: AGNIESZKA WOSINSKA I PIOTR SWEND Grała siostrę Dorotę Lubicz w "Klanie". Prywatnie przeszła dramat

Zanim jednak przejdziesz do prania kołdry w pralce, warto zapoznać się z zaleceniami producenta dołączonymi do metki produktu. Możliwe, że materiał wymaga zastosowania innej temperatury, dzięki czemu kołdra nie zostanie uszkodzona. Warto też zwrócić uwagę na załączoną metodę suszenia i prasowania.

Nawóz do czosnku i cebuli Wysusz i zmiel. Rozsyp pod cebulą i czosnkiem, by zebrać rekordowe polny

Jak często prać kołdrę? Warto robić to regularnie

Niektórzy bardzo rzadko decydują się na pranie kołdry w pralce i uznają to za kwestię indywidualną. Warto na bieżąco sprawdzać, czy materiał nie nosi na sobie widocznych śladów zabrudzeń, oraz czy nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Pościel, mimo że ją osłania, nie zawsze zapobiegnie przedostaniu się do kołdry wydzielin takich jak pot czy ślina. Z tego względu warto odświeżać kołdrę przynajmniej raz na trzy miesiące.

Więcej o: