Sypianie z byłym partnerem to nie zdrada? Robi to co druga osoba! Eksperci ostrzegają

Chociaż mówi się, że dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki, w praktyce nie zawsze się to udaje. Jak pokazują badania, ponad 50 proc. osób przespało się ze swoim byłym partnerem po rozstaniu.

Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.

Utrzymywanie relacji z byłym partnerem po rozstaniu nie jest łatwe. Wiele osób w przypływie emocji decyduje się na całkowite zerwanie kontaktu. Jednak jak się okazuje, czas leczy rany i po tym jak opadną emocje, niektórzy wracają wspomnieniami do minionych relacji. W wielu przypadkach kończy się to przyjaźnią, a czasem nawet czymś więcej. Jakiś czas temu firma Lovehoney przeprowadziła badania w Wielkiej Brytanii, które pokazały, że ponad 50 proc. osób po 18. roku życia, przespało się ze swoim eks. 

Zobacz wideo Czy sytuacja osób LGBT w Polsce kiedykolwiek się zmieni? "Bardzo bym chciała, żeby były związki partnerskie"

Sypianie z byłym partnerem. Wyniki badania

W badaniu przeprowadzonym przez Lovehoney wzięło udział 2008 osób powyżej 18. roku życia. Jego wyniki pokazują, że aż 53 proc. ankietowanych sypiało ze swoim byłym partnerem lub partnerką po rozstaniu, a  69 proc. ankietowanych przyznało się do zachowywania przyjaznych relacji.

Przyjaźń z byłym partnerem ma mnóstwo zalet. W rzeczywistości nazywa się to deeskalacją relacji. Mamy tendencję do rozpoczynania każdego związku jako przyjaciele, nawet jeśli umawiamy się z zamiarem bycia w związku romantycznym

- tłumaczyła w rozmowie z portalem Lovehoney psychoterapeutka Rachel Wright. 

Ludzie siedzący w kościele Lista grzechów małżeńskich według księży. Z czego trzeba się wyspowiadać?

Sypianie z byłym partnerem. Co na to eksperci?

Niektórzy są przekonani, że seks z byłym partnerem to nie zdrada. W rozmowie z "Dzień dobry TVN" psycholog dr Tomasz Krasuski tłumaczył, że sypianie z byłym nie jest zdradą, tylko wtedy, kiedy obie osoby mają na to przyzwolenie partnera. "Najlepiej jest ze sobą rozmawiać i podejmować takie decyzje, które będą wzmacniały naszą relację" - podkreślał. 

Ekspert dodał też, że nie zawsze jest to dobry pomysł, bo "dla wielu osób rozstanie wiąże się z długim i bolesnym procesem radzenia sobie z tym wydarzeniem". Jak zaznaczał dr Krasuski, seks z byłym partnerem może zaprzepaścić pracę, którą już wykonaliśmy. Spowodować krok wstecz albo obudzić przepracowane emocje. Ponadto częstą konsekwencją może być rozczarowanie.

Więcej o: