Nasącz nim waciki i zapomnij o latającym problemie. Zadziała jak naturalna bariera przeciw ćmom

Ćmy, choć niegroźne, najczęściej wzbudzają niechęć. Bywają także uciążliwe, szczególnie wieczorami, kiedy chcemy posiedzieć jeszcze przed domem czy na balkonie. Lgną do nawet najmniejszego źródła światła, obijając się o wszystko wokół. Jak się ich pozbyć?

Zarówno wiosną, jak i latem, kiedy tylko pogoda dopisuje, chętnie spędzamy czas na zewnątrz. Odpoczywamy na gankach, tarasach i balkonach nawet do późnych godzin wieczornych. Niestety, wraz z włączonym światłem zbierają się na nich również różne owady, w tym nielubiane przez wiele osób motyle nocy, czyli ćmy. Choć są zupełnie niegroźne, nie gryzą i nie posiadają jadu, mało kto przepada za ich towarzystwem. Co zrobić, aby nie męczyły nas swoją obecnością?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Jak pozbyć się ćmy? Zamiast zabijać, odstrasz

Mimo że bywają nieprzyjemne, a ich porośnięte futerkiem ciałko oraz olbrzymie wyraziste oczy często odstraszają, ćmy nie gryzą ani nie przenoszą żadnych chorób. Są zupełnie nieszkodliwe. Co więcej, stanowią pokarm dla wielu okolicznych ptaków, dlatego lepiej ich nie zabijać. Zamiast tego, jeśli nie możesz zdzierżyć ich towarzystwa, lepiej skutecznie je odstraszyć. Pomocą ci w tym proste i niedrogie sposoby. Od czego zacząć?

Nie chcesz ciem w pokoju? Zacznij od montażu moskitiery

Jeśli chcesz uchronić się przed ćmami (oraz innymi owadami) w mieszkaniu czy na ganku, zacznij od kupna moskitier. Dostaniesz je w niemal każdym sklepie za dosłownie kilka złotych i zamontujesz bez wiercenia. Wystarczy, że od zewnętrznej strony okien przykleisz specjalną taśmę i do niej przyczepisz siatkę. Dzięki temu żadne latające czy pełzające insekty nie dostaną się do wnętrza mieszkania. Oprócz tego warto wesprzeć się także bardziej naturalnymi barierami.

Piękna roślina na parapecie i w ogrodzie oraz skuteczny odstraszacz. Zniechęci nie tylko ćmy

Ćmy, tak jak i wiele innych owadów, także nie przepadają za intensywnymi zapachami. Dlatego w ogrodzie warto zasadzić lawendę, zaś by nie wlatywały do pokoju, dobrze trzymać ją w doniczce na parapecie. Oprócz tego możesz sięgnąć po świeczki czy olejki eteryczne o jej zapachu. Lawenda odstraszy także inne insekty, jak chociażby uciążliwe i gryzące komary. Sprawdzą się także wszelkiego rodzaju kadzidła oraz olejek cedrowy. Skutecznym trikiem jest nasączenie wcześniej wspomnianymi olejkami płatków kosmetycznych i rozmieszczenie ich na parapecie, czy w kilku punktach dookoła miejsca, w którym aktualnie przebywasz (np. na balkonie czy tarasie). Ich zapach skutecznie zniechęci owady i sprawi, że żadna ćma nie pojawi się obok ciebie.

Więcej o: