Koszenie trawnika jest niezwykle istotne, ponieważ im krótsza długość źdźbeł, tym mniejsze ryzyko pojawienia się chwastów. Dodatkowo regularne przycinanie wzmacnia system korzeniowy oraz zwiększa gęstość, a także zapobiega kwitnieniu. Sprawdź, kiedy kosić trawnik i w jaki sposób to robić, aby pięknie się prezentował.
Ważnym elementem utrzymania trawnika w dobrej kondycji jest pierwsze koszenie po okresie zimowym. Należy je przeprowadzić, kiedy źdźbła osiągną wysokość od 8 do 10 cm, jednak nie tniemy ich od razu do wysokości, którą chcielibyśmy osiągnąć. Powinniśmy się wstrzymać i skrócić trawę o 1 do 1,5 cm, by system korzeniowy zdążył odbudować się przed nadchodzącym sezonem. Z każdym koszeniem skracamy ją coraz bardziej, aż osiągniemy planowaną długość źdźbeł. Trawy nie należy kosić zbyt często, gdyż murawa nie zdąży się odbudować i stanie się przesuszona, a nawet zżółknięta. W sezonie koszenie powinno odbywać się raz w tygodniu, a w lipcu i sierpniu nawet co 8 do 10 dni.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pamiętajmy, że trawy nie powinniśmy skracać, gdy jest wilgotna, ponieważ zwiększymy ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych. A więc nie róbmy tego późnym wieczorem ani wczesnym rankiem. Idealnym momentem są godziny przed lub popołudniowe, kiedy zdąży ona przeschnąć. Trawnik kosimy na tzw. zakładkę. Unikamy w ten sposób nieskoszonych miejsc. Zaczynamy od krawędzi i zawracamy, aby nie ciąć trawy tylko w jednym kierunku. Na jaką długość kosić trawę? Idealną wysokością jest 3 do 4 cm. Jeśli przytniemy trawnik zbyt krótko, wysoka temperatura sprawi, że będzie wysychał i pojawią się suche placki.