Jak kosić trawnik? Trzymaj się trzech zasad. Suche placki odejdą w zapomnienie

Nieodłącznym elementem posiadania ogrodu jest koszenie trawnika. Aby zielony dywan pięknie się prezentował, należy robić to nie tylko regularnie, ale także w prawidłowy sposób. Podpowiadamy, jak kosić trawnik, aby zachwycał wyglądem.

Koszenie trawnika jest niezwykle istotne, ponieważ im krótsza długość źdźbeł, tym mniejsze ryzyko pojawienia się chwastów. Dodatkowo regularne przycinanie wzmacnia system korzeniowy oraz zwiększa gęstość, a także zapobiega kwitnieniu. Sprawdź, kiedy kosić trawnik i w jaki sposób to robić, aby pięknie się prezentował.

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Kiedy kosić trawę? Rób to regularnie

Ważnym elementem utrzymania trawnika w dobrej kondycji jest pierwsze koszenie po okresie zimowym. Należy je przeprowadzić, kiedy źdźbła osiągną wysokość od 8 do 10 cm, jednak nie tniemy ich od razu do wysokości, którą chcielibyśmy osiągnąć. Powinniśmy się wstrzymać i skrócić trawę o 1 do 1,5 cm, by system korzeniowy zdążył odbudować się przed nadchodzącym sezonem. Z każdym koszeniem skracamy ją coraz bardziej, aż osiągniemy planowaną długość źdźbeł. Trawy nie należy kosić zbyt często, gdyż murawa nie zdąży się odbudować i stanie się przesuszona, a nawet zżółknięta. W sezonie koszenie powinno odbywać się raz w tygodniu, a w lipcu i sierpniu nawet co 8 do 10 dni. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak kosić trawę? Pamiętaj o tych kilku zasadach

Pamiętajmy, że trawy nie powinniśmy skracać, gdy jest wilgotna, ponieważ zwiększymy ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych. A więc nie róbmy tego późnym wieczorem ani wczesnym rankiem. Idealnym momentem są godziny przed lub popołudniowe, kiedy zdąży ona przeschnąć. Trawnik kosimy na tzw. zakładkę. Unikamy w ten sposób nieskoszonych miejsc. Zaczynamy od krawędzi i zawracamy, aby nie ciąć trawy tylko w jednym kierunku. Na jaką długość kosić trawę? Idealną wysokością jest 3 do 4 cm. Jeśli przytniemy trawnik zbyt krótko, wysoka temperatura sprawi, że będzie wysychał i pojawią się suche placki.

Więcej o: