Jak dbać o oleander? Przycinanie w trzech prostych krokach. Zapamiętaj dwie daty

Oleander to popularna roślina, którą chętnie uprawiamy w domach i mieszkaniach. Jak go pielęgnować, aby pięknie i zdrowo rósł? Czego nie lubi oleander? Przycinanie to jeden z ważniejszych elementów pielęgnacyjnych tej rośliny. Podpowiadamy, jak to zrobić, aby nie uszkodzić pędów.

Oleander to piękna roślina ozdobna, jednak aby był prawdziwą dekoracją domu, warto wiedzieć, w jaki sposób go hodować. Jak dbać o oleander? Przycinanie to nie tylko ważny aspekt pielęgnacyjny, ale przyczynia się również do prawidłowego wzrostu rośliny. Podpowiadamy, jak uprawiać oleandry, aby pięknie i bujnie rosły.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Czy oleander może zimować w ogrodzie? Niestety ta roślina kiepsko znosi przymrozki

W środowisku naturalnym oleander osiąga wysokość od 2 do 5 m. Mimo że najczęściej hodujemy go w mieszkaniach lub balkonach, z powodzeniem można uprawiać go w donicy w ogrodzie. Charakterystyczną cechą oleandra są kwiaty o średnicy nawet do 4 cm. Występują w wielu kolorach od białego po różowe czy żółte. Do hodowli w mieszkaniach najlepiej nadają się młode odmiany, jednak pamiętajmy, że w polskich warunkach mogą one urosnąć nawet do 3 metrów wysokości. Oleandry kwitną od maja do października i można trzymać je na zewnątrz, lecz kiepsko znoszą minusowe temperatury, więc gdy nastaną pierwsze przymrozki, warto schować roślinę do wnętrza i zimować w temperaturze nieprzekraczającej 8 stopni Celsjusza.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak dbać o oleander? Przycinanie jest bardzo ważnym elementem pielęgnacyjnym

Wiele osób zastanawia się, jak odpowiednio zadbać o oleander? Przycinanie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych tej rośliny. Nie tylko nadaje drzewku odpowiedni kształt, ale także wzmacnia i pobudza do wzrostu. Młode oleandry wymagają cięcia pędów wierzchołkowych, aby mogły swobodnie się rozgałęziać. Cięcie wierzchołkowe należy wykonywać co 2 lata. Sprawi ono, że roślina będzie kwitła później, lecz bardziej obficie. W przypadku starszych roślin należy wykonywać tzw. cięcie odmładzające. Co około 3-4 lata przycinamy stare i połamane pędy, aby dać szansę na rozwój nowych. Pamiętajmy również o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatów.

Więcej o: