Z tą kartą seniorzy otrzymają nawet 30% zniżki. Nie wszyscy o niej wiedzą. Gdzie ją wyrobić?

Nie wszyscy seniorzy zdają sobie sprawę z przysługującym im licznych ulg oraz zniżek. Niektóre przyznawane są automatycznie po przejściu na emeryturę, inne z kolei nie. Jeśli chcesz zaoszczędzić, warto zainteresować się Ogólnopolską Kartą Seniora. Na czym polega i co należy zrobić, aby ją otrzymać?

Inflacja oraz rosnące koszty życia zmuszają do szukania oszczędności wszędzie, gdzie jest to możliwe. Mimo rekordowej waloryzacji także seniorzy starają się jak najrozsądniej gospodarować każdym groszem. Na jakie zniżki i ulgi mogą liczyć, kiedy zdecydują się na wyrobienie Ogólnopolskiej Karty Seniora?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"

Na czym polega Ogólnopolska Karta Seniora? Za niektóre usługi zapłacisz nawet 30 proc. mniej

Osoby, które ukończyły 60 lat, mogą złożyć wniosek o wyrobienie Ogólnopolskiej Karty Seniora. Upoważnia ona do wielu zniżek oraz ulg w ponad 3000 miejscach w całej Polsce. Wykorzystasz je m.in. w punktach zdrowotnych, jak przychodnie, uzdrowiska, czy sanatoria, w restauracjach i kawiarniach, sklepach, salonach SPA oraz w instytucjach kultury. Mowa o kinach, teatrach, muzeach i wielu innych, na które możesz otrzymać od kilku do nawet 30 proc. zniżki. Karta jest autorskim programem Stowarzyszenia MANKO. 

Gdzie wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora? Wniosek należy wysłać pocztą

Aby otrzymać Ogólnopolską Kartę Seniora, należy wejść na stronę programu, wypełnić wniosek i uiścić opłatę. Cena karty na rok wynosi 35 zł, natomiast na dwa lata 50 zł. Dokumenty wraz z potwierdzeniem opłaty wysyła się pocztą. Ogólnopolska Karta Seniora zostanie odesłania na wskazany adres zamieszkania. Zanim jednak to zrobisz, warto wejść na stronę programu i sprawdzić, czy twoja gmina bądź miasto nie należą do jednych z 210, w których wyrobienie karty jest darmowe. Dotyczy to miejsc, które przystąpiły do programu Gmina Przyjazna Seniorom. 

Legitymacja emeryta i rencisty także upoważnia do licznych zniżek. Od tego roku wydawana jest w wersji elektronicznej

Do licznych ulg oraz zniżek upoważnia także legitymacja emeryta i rencisty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przysługuje ona osobom, które posiadają odpowiednie świadczenia wypłacane przez wcześniej wspomniany urząd. Od tego roku wydawana automatycznie jest jedynie w formie elektronicznej i należy dodać ją do konta w aplikacji mObywatel. Jeśli chcesz otrzymać wersję plastikową, należy złożyć odpowiedni wniosek. Oczywiście wcześniej wydane w ten sposób karty zachowują swoją ważność. Z legitymacją możesz korzystać ze zniżek na komunikację, zarówno lokalną (autobusy, tramwaje), jak i dalekobieżną (pociągi). Warto mieć na uwadze, że są one różne w zależności od miasta czy przewoźnika. Oprócz tego za jej okazaniem możesz skorzystać ze zniżek na wydarzenia kulturalne i zabiegi zdrowotne. 

Więcej o: