Nie sprzątasz po psie? Lepiej zacznij, inaczej narobisz sobie kupę problemów. Mandaty są spore

Posiadanie psa wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale także z obowiązkami. Niestety nie wszyscy właściciele czworonogów zdają sobie sprawę, że pozostawienie odchodów po naszym pupilu może grozić wysokim mandatem.

Kara za pozostawienie psich odchodów jest dość wysoka, więc podczas spacerów warto zabrać ze sobą woreczki. W ten sposób unikniemy mandatu oraz zadbamy o przestrzeń publiczną, z której przecież sami korzystamy. Sprawdź, co grozi za nieposprzątanie po czworonogu.

Zobacz wideo 46-latka trzymała zaniedbane psy w zimnym, przpełnionym odchodami kojcu. Została zatrzymana

Czy jest obowiązek sprzątania po psie? Właściciele czworonogów powinni mieć przy sobie woreczki na odchody

Spacery z psem są normą i powinniśmy pamiętać, że pupil potrzebuje ich, aby realizować swoje potrzeby. Psy uwielbiają nie tylko węszyć i biegać, ale muszą mieć możliwość załatwienia się na świeżym powietrzu. Niestety nie wszyscy właściciele sprzątają po swoich podopiecznych. Powinniśmy mieć świadomość, że trawnik, park, czy chodnik są dobrem wspólnym. Należy zadbać o porządek w przestrzeni publicznej i posprzątać po psie, gdyż niewykonanie tego obowiązku grozi mandatem.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl  

Ile kary za niesprzątanie po psie? Lepiej uważaj, bo za złamanie prawa grozi wysoki mandat

Artykuł 4 ustawy z dnia 13 września 1996 roku dotyczący utrzymania czystości i porządku w gminach mówi jasno, że właściciel zwierzęcia jest odpowiedzialny za posprzątanie po nim w miejscu publicznym.

Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, dotyczące osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. 

Za nieprzestrzegania tego obowiązku grozi mandat do 500 zł, który może nałożyć zarówno straż miejska, jak i policja. Z obowiązku wyłączone są jedynie osoby niepełnosprawne oraz właściciele psów w czynnej służbie policji. 

Więcej o: